
Naukowcy badają nieznany nauce gatunek paproci sprzed około 300 mln lat, której skamieniałość odkryto w środkowo-zachodniej części Portugalii. Analizy obejmują skamieniałości liści oraz zarodni.
Jak przekazał zespół portugalskich paleontologów, podczas prac badawczych, prowadzonych od 2024 r., natrafiono na nieznany nauce gatunek paproci. Naukowcy nazwali go Acitheca machadoi.
Znaleziona skamieniałość może być jednym z kilku gatunków roślin tego rodzaju, występujących przed milionami lat na obecnych terenach środkowego zachodu Portugalii. Skamieniałości odkryto w rejonie miasta Anadia, w dystrykcie Aveiro.
Według paleontologów nowoodkryty gatunek posiada cechy paproci z wymarłej rodziny Psaroniaceae z rzędu Marattiales. Jego cechą charakterystyczną są wydłużone zarodnie o niewielkich rozmiarach i wrzecionowatym kształcie.
Znaleziona skamielina paproci reprezentuje jeden z najmniejszych znalezionych i opisanych przez badaczy gatunków z rodzaju Acitheca.
Członkini zespołu badawczego Sofia Pereira podkreśliła, że analizy paproci pomagają lepiej poznać życie roślin w epoce karbonu.
Jak dodała, 300 mln lat temu, na terenach obecnej Portugalii, rośliny musiały przejść proces adaptacji z klimatu wilgotnego do suchego. Paprocie żyjące w epoce karbonu w rejonie dzisiejszego dystryktu Aveiro musiały zaadaptować się do suchszych warunków, aby nadal korzystać z mechanizmu uwalniania zarodników, przenoszonych z wiatrem.
Prace koordynują naukowcy z Centrum Nauk Geologicznych Wydziału Nauki i Technologii uniwersytetu w Coimbrze. (PAP)
zat/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.