Uczelnie i instytucje

MNiSW: jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, będą konsekwencje dla rektora uczelni w Siedlcach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jeśli doniesienia medialne dotyczące rektora Uniwersytetu w Siedlcach znajdą potwierdzenie, resort nauki podejmie działania "zmierzające do wyciągnięcia najdalej idących konsekwencji" - podało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w piątkowym komunikacie.

Dziennikarze Wirtualnej Polski ujawnili w czwartek, że rektor Uniwersytetu w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina wysyłał do podwładnych wiadomości o charakterze seksualnym. Według informacji WP rektor Minkina miał również w zamian za poparcie w wyborach rektorskich oferować jednemu z wykładowców dodatkowo płatne stanowisko i zatrudnienie jego żony. Przez pracowników uniwersytetu, cytowanych w materiale WP, władze uczelni są również oskarżane o mobbing.

WP informowała również, że prorektor ds. innowacji i współpracy dr hab. Malina Kaszuba, profesor uczelni, miała wysłać do ok. 400 pracowników Uniwersytetu w Siedlcach wulgarny wiersz. Miała to być odpowiedź na głosy krytyki po tym, jak prorektorce i sekretarce rektora przyznano uczelniane działki.

MNiSW zapewniło w piątek, że pochodzi do doniesień Wirtualnej Polski "z pełną powagą". "Opisywane przez dziennikarzy sytuacje oraz zachowania profesora Mirosława Minkiny – rektora Uniwersytetu w Siedlcach wymagają niezwłocznego, rzetelnego wyjaśnienia" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie resortu.

Jak podano, 24 kwietnia do rektora zostało skierowane pismo z wezwaniem do pilnego złożenia wyjaśnień.

"Autonomia uczelni nie oznacza przyzwolenia na nadużycia ani bezkarności władz akademickich. Zapewniamy, że sprawa ta będzie traktowana przez Ministerstwo priorytetowo. Jeśli przedstawione informacje znajdą potwierdzenie, podejmiemy działania zmierzające do wyciągnięcia najdalej idących konsekwencji" - podkreślił resort nauki.

W czwartek w rozmowie z PAP wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk zapewniła, że walkę z mobbingiem traktuje jako jedno ze swoich głównych zadań w resorcie.

„Pod koniec maja rozpocznie pracę zespół do spraw przeciwdziałania mobbingowi. Jego celem będzie m.in. wypracowanie standardów postępowania w przypadku zgłoszenia mobbingu, ale też poszukiwanie możliwości zmiany prawa w zakresie lepszego zapobiegania mobbingowi i szybszego reagowania na takie wydarzenia” - poinformowała.

Dodała: „Bardzo współczuję wszystkim osobom, które są ofiarami mobbingu. Jestem przejęta ich odwagą, że zdecydowali się o tym głośno mówić, bo to jest trudne w każdym miejscu pracy”.

Podkreśliła, że resort chce, by uczelnie były dobrymi i bezpiecznymi miejscami pracy, a także miejscami bezpiecznego uczenia się i rozwoju. "Chcę to zadanie uczynić jednym z moich celów w ministerstwie nauki" – zadeklarowała Zioło-Pużuk.

Na prośbę o komentarz rzeczniczka Uniwersytetu w Siedlcach dr Beata Gałek przesłała PAP oświadczenie: "W związku z publikacją artykułu na portalu internetowym Wirtualna Polska informujemy, że nie będziemy odnosić się do treści w nim zawartych, które często dotyczą sfery życia prywatnego pracowników Uniwersytetu i nie są związane z bieżącym funkcjonowaniem uczelni. Mając na uwadze jak najszybsze wyjaśnienie sprawy, władze uczelni zadeklarowały pełną gotowość do współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tym zakresie".(PAP)

bar/ abu/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Teatr Śląski włącza krakowskich studentów w działalność artystyczną

  • Fot. Adobe Stock

    Wiceministra nauki: poprosimy rektora Uniwersytetu w Siedlcach o wyjaśnienia ws. doniesień medialnych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera