
Ponad 100 amerykańskich placówek naukowych opublikowało we wtorek wspólne oświadczenie, w którym protestują przeciw sposobowi, w jaki traktuje je administracja prezydenta USA Donalda Trumpa. W poniedziałek pozew przeciw rządowi złożył Uniwersytet Harvarda w związku z zamrożeniem ponad 2 mld dolarów dotacji.
Wystosowany we wtorek apel podpisali m.in. prezydenci uniwersytetów Brown, Cornell, Harvard, Princeton i Yale, które należą do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League), która zrzesza osiem najbardziej renomowanych wyższych uczelni USA. Sygnatariusze dokumentu, którymi są też przedstawiciele college'ów oraz stowarzyszeń naukowych, sprzeciwiają się działaniom władz wobec instytucji naukowych; określono je mianem "politycznej ingerencji, która zagraża szkolnictwu wyższemu".
"Jesteśmy otwarci na konstruktywne reformy i nie sprzeciwiamy się legalnemu nadzorowi rządowemu. Musimy jednak sprzeciwić się nadmiernej ingerencji rządu w życie tych, którzy uczą się, mieszkają i pracują na naszych kampusach - napisano w oświadczeniu.
W poniedziałek władze Uniwersytetu Harvarda pozwały administrację Trumpa zarzucając jej próby "wymuszenia i kontrolowania" uczelni. Stwierdzono, że działania władz naruszyły konstytucyjną wolność wypowiedzi oraz zarzucono im nieprzestrzeganie procedur określonych w federalnych przepisach dotyczących praw obywatelskich.
W ubiegłym tygodniu władze USA uzależniły wypłatę ponad 2 mld dolarów dotacji federalnych dla Uniwersytetu Harvarda od spełnienia określonych warunków. Rząd zarzuca władzom uczelni m.in. "wspieranie antysemityzmu i przemocy na tle rasowym". Chodzi o protesty wywołane operacją izraelskich wojsk w Strefie Gazy. Administracja Trumpa zagroziła też odebraniem Uniwersytetowi Harvarda statusu organizacji zwolnionej z podatku, odebraniem możliwości przyjmowania zagranicznych studentów oraz zażądała szczegółowych informacji na temat zagranicznych powiązań uczelni. (PAP)
piu/ ap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.