Muzyka może szkodzić pracownikom

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy donoszą, że muzyka odtwarzana w miejscu pracy może wpływać na nastrój, poziom energii i wydajność pracowników. Kiedy nie jest zgodna z upodobaniami danej osoby, może znacznie zaszkodzić.

Badacze z Ohio State University stawiają pytanie: czy zdarzyło ci się kiedyś wejść do sklepu lub restauracji, gdzie muzyka była tak irytująca, że od razu wyszedłeś? "A teraz wyobraź sobie, jak muszą się czuć pracownicy” – dodają.

W badaniu opisanym na łamach "Journal of Applied Psychology" sprawdzili oni, jak odtwarzana w tle muzyka wpływa na zatrudnione w danym miejscu osoby.

"Muzyka, która nie odpowiada potrzebom pracownika – by poczuć się pełnym energii, poradzić sobie z emocjami i skupić się na zadaniach – może mieć realnie negatywny wpływ" – zaznacza Kathleen Keeler, współautorka publikacji.

"Odkryliśmy, że niedopasowana muzyka może sprawiać, że pracownicy czują się bardziej zmęczeni, mają trudności z koncentracją i nie czerpią przyjemności z pracy. To z kolei prowadzi do zachowań, które mogą zaszkodzić organizacji" – wyjaśnia.

Problem ten okazał się być szczególnie dotkliwy dla osób, którym trudniej jest odfiltrować z otoczenia niechciane dźwięki.

Tymczasem np. w USA, jak podają badacze, prawie 14 mln osób pracuje w miejscach, gdzie na co dzień w tle odtwarzana jest muzyka różnych rodzajów. Zwykle jednak wybierana jest z myślą o klientach, a nie o pracownikach.

Naukowcy jasno mówią, że to błąd. Swoje wnioski wyciągnęli na podstawie dwóch badań. W jednym z nich wzięło udział 166 osób, którzy deklarowali swoje muzyczne preferencje, następnie słuchali dwóch mocno różniących się zestawów utworów, wykonując kreatywne zadania. Wychodziły im one gorzej, jeśli muzyka była niezgodna z ich preferencjami. Naukowcy zauważyli też wtedy u badanych pogorszenie nastroju i mentalne zmęczenie.

W drugim projekcie wzięło udział 68 pracowników służby zdrowia, sklepów detalicznych i stołówek, w których muzyka była odtwarzana na co dzień. Uczestnicy wypełniali ankiety dotyczące ich upodobań muzycznych, muzyki, którą słyszeli, a także nastroju, wyczerpania poznawczego oraz różnych działań podejmowanych w pracy. Wyniki potwierdziły ustalenia z pierwszego badania i ujawniły dodatkową, kluczową kwestię. Otóż niedopasowanie muzyki miało wpływ na wydajność w pracy: przy nieodpowiedniej muzyce uczestnicy częściej zachowywali się w sposób szkodliwy dla firmy i rzadziej robili rzeczy korzystne.

Negatywne działania obejmowały np. wolniejsze wykonywanie pracy, mówienie źle o miejscu zatrudnienia w rozmowach z innymi pracownikami czy podkradanie materiałów biurowych. Do pozytywnych działań zaliczano natomiast pomoc współpracownikowi przy projekcie, który nie należał bezpośrednio do zakresu obowiązków uczestnika.

"Jeśli pracownicy nie są produktywni, może to mieć wpływ na wyniki finansowe firm. Przyczyna jest taka, że muzyka, którą słyszą przez cały dzień, wyczerpuje ich i rozprasza. Ich wydajność na tym cierpi" – mówi prof. Keeler.

"Pracodawcy powinni starać się znaleźć równowagę tak, aby muzyka podobała się zarówno klientom, jak i pracownikom. To nie jest błaha sprawa. Jeśli pracownicy nie są zadowoleni, nie będzie to dobre dla firmy" – podkreśla specjalistka.

Inne rozwiązanie polega na zapewnieniu pracownikom możliwości odseparowania od nielubianej muzyki w czasie przerwy. Badacze proponują też stosowanie elektronicznych słuchawek, które będą wyciszać muzykę i hałasy, ale będą pozwalały na prowadzenie konwersacji.

Chociaż nie był to główny temat tego badania, wyniki sugerują również, że pracownicy mogą być bardziej zadowoleni i produktywni, jeśli będą mogli słuchać własnej muzyki.

"Wiem, że niektórzy menedżerowie są niechętni do pozwolenia pracownikom na słuchanie własnej muzyki, ale nasze badania sugerują, że wiąże się z tym wiele korzyści, w tym większa produktywność, zaangażowanie i dobrostan" – podkreśla prof. Keeler.

Marek Matacz (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Europejczycy lepiej przystosowują się do zimna niż upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Testy śliny może wykrywać mężczyzn bardziej podatnych na raka prostaty

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera