
Sejm uchwalił bez poprawek ustawę uszczelniającą wydawanie wiz studenckich. Przepisy wprowadzają m.in. limit przyjęć cudzoziemców na studia na danej uczelni w roku akademickim. Będzie też prowadzony wykaz studentów i doktorantów zagranicznych.
Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 178, od głosu wstrzymało się 16. Wcześniej nie przyjęto wniosku PiS o odrzucenie projektu, nie przychylono się też do wniosku mniejszości i poprawek Lewicy.
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
Rektor uczelni lub kierownik jednostki prowadzącej studia będzie musiał niezwłocznie zawiadomić pisemnie konsula, który wydał cudzoziemcowi wizę krajową w celu odbycia studiów, o niepodjęciu studiów przez tego cudzoziemca.
Zostanie wprowadzony limit cudzoziemców kształcących się na studiach na danej uczelni. Liczba cudzoziemców kształcących się na studiach w danym roku akademickim w danej uczelni nie może być większa niż 50 proc. ogólnej liczby studentów tej uczelni. Uczelnia, w której liczba cudzoziemców jest większa niż 50 proc. ogólnej liczby studentów w tej uczelni, nie będzie mogła prowadzić przyjęć cudzoziemców na studia do czasu, gdy liczba ta zmaleje do 50 proc. ogólnej liczby studentów.
Stworzony zostanie wykaz cudzoziemców przyjętych na studia i do szkół doktorskich. Ma on obejmować: imiona i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę państwa, które go wydało, obywatelstwo, nazwę państwa urodzenia, informacje o przyjęciu na studia lub do szkoły doktorskiej (tj. datę wpisania na listę studentów lub listę doktorantów, datę złożenia ślubowania oraz datę skreślenia z listy studentów lub listy doktorantów), informacje o posiadaniu Karty Polaka (tj. datę ważności oraz numer), rok urodzenia oraz płeć.
Ustawa przyznaje ministrowi spraw zagranicznych i konsulom uprawnienia, analogiczne m.in. do szefa Urzędu ds. Cudzoziemców i wojewodów, do pozyskania informacji niezbędnych do przeprowadzenia postępowania w sprawie wydania, cofnięcia lub unieważnienia wizy.
Nowe przepisy ograniczają też dostęp do możliwości ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Chodzi o posiadaczy wiz i dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwo członkowskie albo polskich wiz wydanych np. w celu tranzytu, udziału w imprezach kulturalnych i sportowych, studiów itp.
Wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys tłumaczyła w czwartek w Sejmie, że polski system wizowy wymaga uporządkowania, a obcokrajowcy, którzy chcą studiować w Polsce, muszą mieć zdany egzamin maturalny oraz wykazać znajomość języka wykładowego. "Nie może być tak jak do tej pory, że znajomość języka wykładowego na studia nie była w żaden sposób weryfikowana" - zauważyła.
Przyznała, że dotychczas resort SZ nie gromadził danych dotyczących osób, które otrzymały wizy studenckie, a finalnie nie podjęły edukacji wyższej. "Do tej pory to była +wolna amerykanka+ i szkoły wyższe miały dużą swobodę w ramach swojej autonomii kształtowania swoich polityk" - stwierdziła.
Mościcka-Dendys podkreśliła, że przepisy nakażą szkołom wyższym weryfikację studentów m.in. poprzez rozmowy kwalifikacyjne. "Tworzymy też po raz pierwszy limity przyjęcia studentów, czyli nie więcej niż 50 proc. studentów cudzoziemskich na uczelniach, bo mieliśmy uczelnie wyższe, na których 97 proc. studentów stanowili obcokrajowcy, co nie wydaje się poprawną praktyką" - dodała.
Ustawa zostanie teraz skierowana do Senatu. Ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Część przepisów zacznie obowiązywać w terminie późniejszym, aby umożliwić właściwym podmiotom przygotowanie się do wprowadzenia zmian.(PAP)
kmz/ sdd/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.