Uczelnie i instytucje

Wiceminister nauki: wyzwaniem dla polskich naukowców - rozwój polskiej myśli dot. obronności

29.10.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Kasia Zaremba
29.10.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Kasia Zaremba

Wiceminister nauki Marek Gzik ocenił we wtorek, że wśród ważnych wyzwań, które stoją teraz przed polskimi naukowcami, jest rozwój polskiej myśli w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Jego zdaniem ważne też, by polskie ośrodki naukowe zaangażowały się w tzw. repolonizację technologii wojskowych.

"My byśmy chcieli, żeby nakłady na naukę były coraz większe" - powiedział wiceminister nauki prof. Marek Gzik podczas wtorkowego briefingu przed spotkaniem z cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dodał, że resort nauki negocjuje w rządzie wzrost wydatków na naukę, jednak teraz na pierwszy plan wysuwają się kwestie obronności. "Musimy sobie zdawać sprawę, że przede wszystkim musimy czuć się bezpiecznie. Bo co z tego, że będą duże nakłady na naukę, jak nasze bezpieczeństwo będzie zagrożone" - podkreślił.

Zauważył, że jesteśmy "w dość trudnym historycznie momencie" i tym ważniejsze jest, aby rola polskiej nauki zaznaczyła się w sposób "bardziej dosadny”. Wymienił, że chodzi np. o utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego, rozwój technologii na potrzeby obronności, ochrony zdrowia czy produkcji wyrobów medycznych.

Wiceminister Gzik przypomniał, że budżet na bezpieczeństwo kraju to w tym roku 190 miliardów zł. Dodał, że być może z tej strony popłyną pewne środki, żeby rozwijać polską naukę w zakresie bezpieczeństwa i obronności.

Wiceszef resortu nauki zwrócił uwagę, że w polskich ośrodkach naukowych pracuje ponad 100 tysięcy naukowców. "To jest bardzo duża grupa dobrze wykształconych osób, które czekają na wyzwania. A jednym z tych wyzwań będzie rozwój polskiej myśli w obszarze technologii obronnej” - powiedział.

Jego zdaniem warto też, by polskie ośrodki naukowe zostały włączone w proces repolonizacji technologii kupowanych dla armii. Wyjaśnił, że chodzi o to, by jak najwięcej sprzętu obronnego mogło być modyfikowane i kontrolowane przez polskie ośrodki zbrojeniowe.

Podał przykład transportera Rosomaka, który został kupiony w Finlandii, ale sukcesywnie modyfikowany w Polsce na podstawie licencyjnej wersji bazowej pojazdu i zaczął kojarzyć się z naszym krajem. Gzik dodał, że ten repolonizowany sprzęt służy na potrzeby polskiej armii, ale także jest sprzedawana naszym sojusznikom. Ocenił, że warto się starać, aby jak najwięcej z zakupionej technologii z zakresu uzbrojenia, było produkowane serwisowane i rozwijane w naszym kraju. I należy się zastanowić, jak zaangażować w ten proces polskie ośrodki naukowe.

Jako nietypowy przykład projektu z dziedziny obronności rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak podał raport, który przygotowuje m.in. jego uczelnia. Dokument ten dotyczyć ma bezpieczeństwa łańcucha dostaw w sektorze wojskowym. Ma to być ujęcie z różnych perspektyw: od strony ekonomicznej od strony wojskowej, logistycznej.

Obecny zaś na briefingu dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski wspomniał, że wśród priorytetów, które będą realizowane w programach jego agencji są m.in. istotna w obronności tematyka cyfryzacji, rozwiązań mechatronicznych, robotycznych, sztucznej inteligencji.(PAP)

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera