Uczelnie i instytucje

Badanie OPI: 34 proc. polskich uczelni i instytutów ma plany równości płci

Adobe Stock
Adobe Stock

Ponad jedna trzecia polskich szkół wyższych i instytutów naukowych posiada dokument dotyczący planów równości płci – wynika z badania przeprowadzonego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI). W jednostkach odpowiadających za wprowadzanie takich regulacji pracują głównie kobiety.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotował badanie dotyczące równości płci w polskich instytucjach naukowych.

Jak czytamy w przekazanym w piątek PAP komunikacie, OPI wziął pod lupę 534 uczelnie i instytuty badawcze. Okazało się, że nieco ponad jedna trzecia z nich ma plany równości płci (Gender Equality Plan – GEP). Większość szkół wyższych stosujących GEP to jednostki publiczne.

„Wyniki badania OPI pokazują również, że za wdrożenie i przestrzeganie zasad równości płci w sektorze szkolnictwa wyższego odpowiadają przede wszystkim kobiety. Stanowiły one aż 81 proc. spośród osób biorących udział w badaniu” – napisano w komunikacie.

Autorzy opracowania wskazują, że największe bariery w kwestii równości płci, na jakie można się natknąć w jednostkach szkolnictwa wyższego i nauki, są związane z brakiem środków finansowych, ograniczeniami kadrowymi i niewystarczającą świadomością tej problematyki w środowisku akademickim.

W komunikacie przypomniano, że wprowadzanie planów równości płci zainicjowała Unia Europejska, a program ramowy Horyzont Europa wzmocnił znaczenie równego traktowania w sferze badań naukowych i innowacji. Plany mają być narzędziem ułatwiającym działania na rzecz zwiększania inkluzywności oraz równoważenia reprezentacji kobiet i mężczyzn.

„W Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym plan równości płci wdrożyliśmy kilka lat temu. Zrobiliśmy to, aby wzmocnić działania mające na celu uczynienie z naszego instytutu miejsca bezpiecznego i wolnego od jakichkolwiek przejawów dyskryminacji. Dodatkowo, począwszy od 2022 roku, publiczne instytucje naukowe muszą posiadać plan równości płci, żeby uczestniczyć w projektach finansowanych z programu ramowego Horyzont Europa” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor OPI dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz.

Dodał, że z badania wynika, iż w kwestii równości płci sytuacja najlepiej wygląda w instytutach naukowych – 110 z nich, czyli 65 proc., opracowało takie plany. Ten odsetek w uczelniach publicznych wynosi 47 proc., a 4 proc. w prywatnych szkołach wyższych. 41 proc. instytucji uwzględnionych w badaniu udostępnia wersje dwujęzyczne GEP.

98 proc. planów można znaleźć na stronach internetowych instytucji; 90 proc. uczelni i instytutów deklaruje, że na wdrażanie działań zapisanych w planach przeznacza specjalne środki.

W trakcie badania eksperci OPI zebrali także opinie osób odpowiedzialnych za wdrażanie planów w jednostkach systemu szkolnictwa wyższego i nauki. „Naszą ankietę wypełnili przedstawiciele i przedstawicielki 75 proc. instytucji posiadających plany równości płci. Dominującą grupę wśród nich stanowiły kobiety – aż 81 proc. Większość osób miała 40-49 lat (54 proc.) i posiadała stopień lub tytuł naukowy (59 proc.)” – powiedziała dr Anna Knapińska, adiunktka w zespole Data Science w Ośrodku Przetwarzania Informacji i współautorka badania.

Zdaniem 88 proc. respondentów wszystkie cele założone w planach równości płci w ich instytucjach zostaną osiągnięte, a 80 proc. uznało poziom równości płci za zadowalający. „Warto jednak zauważyć, że istnieje potrzeba dalszego monitorowania i ewaluacji wdrażania planów, aby zapewnić ich skuteczność oraz dostosowanie do potrzeb instytucji. (…) Aby działania te przyniosły trwałe i znaczące zmiany, konieczne jest systemowe wsparcie rozwoju kompetencji i aktywne zaangażowanie kadry zarządzającej” – podsumowano w komunikacie.

Wyniki badania są dostępne pod adresem https://radon.nauka.gov.pl/analizy/plany-rownosci-plci-w-instytucjach-naukowych-w-Polsce. (PAP)

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera