Nanowarstwy z palladu pomogą w produkcji wodoru

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy opracowali nowy rodzaj katalizatora, który oparty jest na palladzie, zamiast na drogiej platynie. Ma pozwolić na dużo tańszą produkcję wodoru uznawanego za jedno z paliw przyszłości.

Energia wodorowa staje się jednym z kluczowych elementów zrównoważonej przyszłości, stanowiąc zeroemisyjną alternatywę dla paliw kopalnych – przypominają eksperci z Tokijskiego Uniwersytetu Naukowego.

Chociaż jest bardzo obiecująca, to produkcja wodoru na dużą skalę w dużej mierze opiera się na drogich katalizatorach, produkowanych na bazie platyny. To zaś podnosi cenę wodoru.

Japoński zespół naukowców poradził sobie z tym wyzwaniem, opracowując katalizator w postaci nanowarstw, zbudowanych głównie z palladu - dużo tańszego od platyny.

Podobnie jak katalizatory platynowe, nanowarstwy palladu pomagają uzyskiwać wodór z wody w procesie elektrolizy.

Jednym z kluczowych parametrów każdego katalizatora jest jego żywotność. Wynalazek oparty na palladzie, oprócz wydajności zbliżonej do katalizatora platynowego, okazał się bardzo stabilny.

"Nasze badania przybliżają nas o krok do sprawienia, aby produkcja wodoru H2 stała się bardziej przystępna cenowo i zrównoważona. To kluczowy krok w dążeniu do przyszłości opartej na czystej energii" – podkreśla kierujący pracami prof. Hiroaki Maeda.

Dodatkowo zastąpienie katalizatorów na bazie platyny katalizatorami opartymi na palladzie może zmniejszyć emisje związane z wydobyciem, przyspieszając przejście na zrównoważoną gospodarkę wodorową – sugerują autorzy publikacji.

Marek Matacz (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Na Tytanie może być życie, ale w minimalnych ilościach

  • Fot. Adobe Stock

    Leki takie jak Ozempic i Wegovy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko demencji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera