Lekarze Wielkopolskiego Centrum Onkologii przeprowadzili innowacyjną operację rekonstrukcji żuchwy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Medycy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO) przeprowadzili operację rekonstrukcji żuchwy z użyciem technologii 3D u 26-letniego pacjenta. U mężczyzny stwierdzono groźnego guza żuchwy, konieczne było usunięcie zmienionej chorobowo części.

Placówka poinformowała w poniedziałek, że pacjent czuje się dobrze, już w pierwszej dobie po zabiegu był w stanie się porozumiewać. Po około 10 dniach rozpocznie odżywianie naturalną drogą. Do aktywności i normalnego życia będzie mógł wrócić po miesiącu. Nie tylko zachował naturalny kształt twarzy, ale również będzie mógł normalnie mówić i jeść.

26-latek został skierowany do WCO przez stomatologa z podejrzeniem guza w lewej części żuchwy. Po przeprowadzeniu zaawansowanej diagnostyki obrazowej oraz badań histopatologicznych specjaliści zdecydowali o konieczności operacji. Trwający około siedmiu godzin zabieg wymagał współpracy dwóch zespołów operacyjnych – resekcyjnego i rekonstrukcyjnego.

Specjaliści odwzorowali kontur twarzy pacjenta dzięki nowoczesnemu planowaniu 3D. Rekonstrukcja żuchwy została wykonana przy użyciu kości strzałkowej, z jednoczesnym odtworzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Istotnym elementem operacji było zachowanie ciągłości nerwu twarzowego, co umożliwiło pacjentowi szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.

Centrum poinformowało, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pacjent nie ma żadnych ubytków kosmetycznych, a zapewnienie ciągłości żuchwy z rekonstrukcją stawu pozwala na prawidłową ruchomość żuchwy i nie wpływa negatywnie na jakość połykania.

W operacji wzięło w sumie ponad 20 osób, w tym ośmiu chirurgów głowy i szyi.(PAP)

rpo/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rzecznik NIL: onkologicznie chorzy umierają przez niewyleczone zęby

  • Fot. Adobe Stock

    Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera