Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Król Bolesław Chrobry i jego czasy. Poznań – Piastowie – Europa”, która wpisuje się w obchody tysiąclecia koronacji tego władcy w 1025 roku, odbędzie się w Poznaniu w połowie marca.
Organizatorami wydarzenia są Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Urząd Miasta Poznania.
Punktem wyjścia do rozważań będzie próba syntetycznego spojrzenia na funkcjonowanie wybranych władztw środkowoeuropejskich i znaczenia godności królewskiej w społecznościach germańsko-skandynawskich oraz słowiańskich. Kluczowa część dyskusji skupi się na analizie tytułowej problematyki w kontekście ziem polskich w X-XI wieku. Szczególna uwaga zostanie poświęcona problematyce źródeł archeologicznych, historycznych, przyrodniczych i językowych dokumentujących takie zagadnienia jak koronacja 1025 roku, Kościół, grody, społeczeństwo, elita, przyroda oraz architektura.
Celem wydarzenia - jak czytamy na stronie UAM - "jest stworzenie przestrzeni do dyskusji oraz zaprezentowanie wyników najnowszych badań z zakresu archeologii, historii czy historii sztuki okresu wczesnego średniowiecza w Europie Środkowej. Konferencja będzie okazją do poszerzenia horyzontów badawczych oraz do wskazania nowych kierunków analiz w kontekście lokalnym (Poznań), krajowym (Piastowie i Polska) oraz międzynarodowym (Europa)".
W ramach konferencji odbędzie się sześć sesji, z których każda obejmie dwa referaty prowadzone przez wybitnych naukowców z Polski i zagranicy. W sumie uczestnicy wygłoszą dwanaście półgodzinnych referatów, po których zaplanowano również półgodzinne dyskusje. Dyskusje moderować będą wyznaczeni wcześniej eksperci – archeolodzy i historycy o randze europejskiej.
Obrady odbędą się w dwóch lokalizacjach. W czwartek 13 marca konferencja odbędzie się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania (Plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań), a w piątek 14 marca - w Sali Dziekańskiej Collegium Historicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7, 61-614 Poznań).
Więcej na temat wydarzenia można znaleźć na TEJ stronie.
Nauka w Polsce
zan/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.