Ekspozycja na ozon związana z niedotlenieniem i sztywnością tętnic

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jak wykazały chińskie badania, ekspozycja na ozon (O3) może zmniejszyć dostępność tlenu w organizmie, powodując usztywnienie tętnic z powodu naturalnej reakcji organizmu na tworzenie większej liczby czerwonych krwinek i hemoglobiny – informuje „Journal of the American College of Cardiology” (JACC).

Zanieczyszczenie ozonem staje się światowym problemem zdrowotnym. Choć wysoko położona warstwa ozonowa chroni Ziemię przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego, przy powierzchni może on szkodzić - jest jednym z głównych elementów smogu miejskiego. Na małych wysokościach powstaje w wyniku interakcji światła słonecznego z lotnymi związkami organicznymi i tlenkami azotu emitowanymi przez paliwa kopalne i inne źródła wytworzone przez człowieka.

Ostatnie badania powiązały narażenie na O3 ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia (CVD), w tym niedokrwiennej choroby serca, udaru, niewydolności serca i miażdżycy. Niedotlenienie, czyli niedobór tlenu w organizmie, jest uznawane za kluczowy czynnik w chorobach układu krążenia związanych z O3.

„Naukowcy odkryli, że nawet krótka ekspozycja na podwyższone poziomy ozonu zmniejszała nasycenie krwi tlenem (saturację), wyzwalała biomarkery związane z niedotlenieniem i zwiększała sztywność tętnic, podkreślając nowe powiązanie pomiędzy ekspozycją na ozon a sztywnością tętnic, wykazane poprzez kompleksową analizę biomarkerów w warunkach wysokogórskich” - powiedział dr Harlan Krumholz, redaktor naczelny JACC.

„To badanie w wyjątkowy sposób izoluje skutki działania ozonu od innych zanieczyszczeń, co stanowi kluczowy krok naprzód w zrozumieniu jego niezależnej roli w uszkodzeniach układu krążenia” - dodał.

Badania przeprowadzili chińscy naukowcy z uczelni w Pekinie i tybetańskiej Lhasie, którzy postawili hipotezę, że krótkotrwałe narażenie na ozon może powodować zmiany w markerach związanych z niedotlenieniem, co prowadzi do niekorzystnych skutków dla układu krążenia.

Przeprowadzono badanie panelowe z udziałem 210 młodych zdrowych mieszkańców 2 miast na różnych wysokościach na Wyżynie Tybetańskiej, największym i najwyższym płaskowyżu na Ziemi. Stężenia O3 są tam wysokie, a poziom zanieczyszczenia cząstkami stałymi - niski. Podczas 4 wizyt oceniano u uczestników poziomy narażenia na O3 w otoczeniu oraz biomarkery niedotlenienia i sztywności tętnic. Naukowcy zastosowali liniowe modele o mieszanych efektach, aby ocenić powiązania ekspozycji na O3 z biomarkerami niedotlenienia i sztywnością tętnic, skorygowane o czynniki zakłócające.

Analiza wyników badania wykazała, że krótkotrwała ekspozycja na O3 była związana ze znacznym spadkiem poziomu tlenu we krwi i aktywacją szlaku sygnałowego HIF-1. Obserwowany wzrost liczby czerwonych krwinek (RBC), stężenia hemoglobiny (HGB) oraz hematokrytu (HCT) oraz spadek nasycenia krwi tlenem (SpO2) wskazują, że ekspozycja na O3 może wywoływać niedotlenienie, przy czym poziomy RBC i HGB wzrastają w celu kompensacji niedotlenienia. Ozon może również przyczyniać się do sztywności tętnic. Zdaniem autorów niedotlenienie może być istotnym patogennym ogniwem między zanieczyszczeniem O3 a chorobami układu krążenia. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chodzenie wspomaga rekonwalescencję po udarze

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    WHO chce zmniejszyć budżet o 400 mln dolarów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera