Prof. dr hab. Julian Malicki, dr hab. Dariusz Kowalczyk i Jan Karolak zostali wyróżnieni tytułem Honorowego Przyjaciela Kalisza za wspierani rozwoju Ośrodka Radioterapii w Kaliszu – podał magistrat.
Odznaczeni – zdaniem władz Kalisza - odegrały kluczową rolę w powstaniu i sukcesie Ośrodka Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu.
Pamiątkowe medale z tytułem Honorowy Przyjaciela Kalisza otrzymali prof. dr. hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, dr. hab. Dariusz Kowalczyk, kierownik ośrodka w Kaliszu oraz Jan Karolak, pierwszy administrator ośrodka.
W uzasadnieniu do wyróżnień magistrat podał, że profesor dr hab. Julian Malicki był jednym z pomysłodawców powstania Ośrodka Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu. „To wybitna postać o imponującym dorobku naukowym i zawodowym, która swoją działalnością znacząco przyczynia się do rozwoju medycyny, a szczególnie radioterapii onkologicznej, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej” – poinformowano.
Kierownik ośrodka dr hab. prof. Uniwersytetu Kaliskiego Dariusz Kowalczyk „jest praktykującym lekarzem, specjalizującym się w radioterapii onkologicznej i immunologii klinicznej, naukowcem i wieloletnim nauczycielem akademickim, mającym doświadczenie w zakresie m.in. chorób nowotworowych, immunologii i biologii molekularnej” – podał magistrat.
Natomiast Jan Karolak był pierwszym pracownikiem i kierownikiem placówki medycznej w latach 2014-2019 i odegrał kluczową rolę w organizacji pracy Zakładu Radioterapii.
Z Ośrodka Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego w Kaliszu korzysta rocznie kilka tysięcy osób.
Inwestycja, która ma już 10 lat, była – zdaniem władz miasta - bardzo potrzebna w regionie, ponieważ teren metropolii kalisko-ostrowskiej w południowej Wielkopolsce zamieszkuje ok. 300 tys. osób. Wcześniej pacjenci ze schorzeniami onkologicznymi, leczonymi promieniowaniem radioaktywnym oraz chemioterapią musieli dojeżdżać na badania do Poznania, Łodzi i Wrocławia.
Podkreślono, że bliskość nowoczesnych metod diagnostyki i terapii ma kluczowe znaczenie dla efektywnego leczenia chorób nowotworowych, komfortu i jakości życia pacjentów.
Ośrodek Radioterapii WCO przy ul. Kaszubskiej powstał w 2015 r. na terenie należącym niegdyś do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. W dwupiętrowym budynku znajdą się poradnie, część diagnostyczna z gabinetami badań, pomieszczenia socjalno-administracyjne oraz hostel dla pacjentów. Koszt budowy i wyposażenia pochłonął 22 mln zł. Inwestycja była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskie Centrum Onkologii.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ lm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.