Larwy owadów będą usuwać plastik

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Castilla-La Mancha oraz Uniwersytetu Newcastle opracował nowatorski system biokonwersji plastiku, który wykorzystuje larwy owadów do przekształcania odpadów w cenne produkty.

Rozwiązanie ma pomóc światu, w zrównoważony sposób poradzić sobie z dwoma globalnymi wyzwaniami środowiskowymi – zanieczyszczeniem plastikiem i zarządzaniem odpadami organicznymi.

W pierwszym etapie działania systemu larwy mącznika młynarka (Tenebrio molitor) są karmione dietą bogatą w plastik, co prowadzi do powstania odchodów zawierających mikroplastik. Te odchody są następnie poddawane pirolizie – procesowi termicznemu, który przekształca je w biowęgiel - materiał o doskonałych właściwościach adsorpcyjnych dla zanieczyszczeń.

W drugim etapie materiał ten zostaje włączony do procesu, w którym larwy czarnej muchy (Hermetia illucens) rozkładają odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia.

Końcowym produktem jest odżywcza substancja wzbogacona w węgiel i azot, będąca cennym zasobem np. dla zastosowań rolniczych.

"Ten innowacyjny system opiera się na zasadach ekotechnologii, łącząc biokonwersję z udziałem owadów z zaawansowanymi technikami pirolizy, aby stworzyć rozwiązanie do odnawialnego zarządzania odpadami plastikowymi i organicznymi. Jednocześnie pozwala na produkcję wartościowych produktów ubocznych" – wyjaśnia Juan C. Sanchez-Hernandez, główny autor technologii. - "Poprzez wytwarzanie odżywczego kompostu wzbogaconego biowęglem rozwiązujemy problem odpadów, jednocześnie przyczyniając się do poprawy zdrowia gleby".

Wyniki opublikowano na stronie "Environmental Science and Ecotechnology". (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera