Prof. Andrzej Dziembowski w kierownictwie RNA Society

Prof. Andrzej Dziembowski. Fot. materiały prasowe
Prof. Andrzej Dziembowski. Fot. materiały prasowe

Prof. Andrzej Dziembowski został wybrany do Rady Dyrektorów RNA Society na kadencję 2025–2026. Będzie współkształtował program tej międzynarodowej organizacji, której celem jest promowanie badań i edukacji w zakresie nauk o RNA - poinformował MIBMiK.

Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski (ur. 1974) jest biologiem molekularnym, biochemikiem i genetykiem związanym z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie, gdzie kieruje Laboratorium Biologii RNA – ERA Chairs Group. Stopień magistra oraz doktorat uzyskał na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie nadal prowadzi zajęcia dydaktyczne. Spędził także kilka lat w Centrum Genetyki Molekularnej CNRS w Gif-sur-Yvette we Francji, zanim objął stanowisko kierownika niezależnego laboratorium w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie.

Prof. Dziembowski jest autorem licznych artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach, jak Nature, Cell, Nature Structural and Molecular Biology, Nature Communications, Genes and Development, Molecular Cell, EMBO Journal oraz EMBO Reports.

Do osiągnięć badawczych profesora należy odkrycie nowej rodziny polimeraz poli(A), TENT5, oraz opisanie roli urydylacji w ograniczaniu aktywności retrotranspozonów. Obecne jego badania koncentrują się na potranskrypcyjnej regulacji ekspresji genów w organizmach wielokomórkowych, z wykorzystaniem modeli zwierząt transgenicznych, metod transkryptomicznych oraz eksperymentów biochemicznych.

Zainteresowania naukowe prof. Dziembowskiego skupiły się ostatnio również na terapeutycznych mRNA. Ten kierunek został wsparty prestiżowym grantem ERC Advanced na badania nad metabolizmem syntetycznych cząsteczek mRNA w warunkach in vivo. Ponadto naukowiec rozwija metody badania ogonów poli(A) mRNA z wykorzystaniem bezpośredniego sekwencjonowania RNA (Direct RNA Sequencing).

Wspólnie z prof. Gracjanem Michlewskim z MIBMiK, również członkiem RNA Society, prof. Dziembowski współtworzył konferencję Polish RNA Meeting, która zgromadziła ponad 200 badaczy RNA z Polski i zagranicy.

RNA Society to międzynarodowa organizacja non-profit, której misją jest promowanie badań i edukacji w dziedzinie nauk o RNA. Zrzesza ona ponad 2500 członków z całego świata. Stowarzyszenie organizuje coroczną konferencję naukową, wydaje recenzowane czasopismo RNA oraz promuje badania związane z RNA poprzez inicjowanie współpracy i wymiany doświadczeń.

Obok prof. Andrzeja Dziembowskiego, w Radzie Dyrektorów RNA Society, będą zasiadali także Tsutomu Suzuki z Uniwersytetu Tokijskiego, Neva Caliskan z Uniwersytetu w Ratyzbonie, Aaron Hoskins z Uniwersytetu Wisconsin w Madison, Marina Chekulaeva z Centrum Medycyny Molekularnej Maxa Delbrücka (MDC) w Berlinie oraz Olivia S. Rissland z Wydziału Biochemii i Genetyki Molekularnej oraz RNA Biosciences Initiative na Uniwersytecie Colorado w Denver.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Toruń/ Znana archeolog Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska spoczęła na cmentarzu św. Jerzego

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera