Uczelnie i instytucje

Opole/Cztery polskie uczelnie w prestiżowym rankingu Listy Szanghajskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uczelnie z Krakowa, Gdańska, Warszawy i Opola znalazły się w gronie szkół wyższych, zajmujących się naukami o sporcie, wyróżnionych w Global Rankig of Sport Scence Schools and Departments 2024 - poinformował prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

W tegorocznym rankingu Listy Szanghajskiej wśród uczelni zajmujących się naukami o sporcie znalazły się cztery polskie uczelnie - trzy akademie wychowania fizycznego z Katowic, Gdańska i Warszawy oraz Politechnika Opolska. Autorzy rankingu spośród polskich uczelni najwyżej ocenili AWF z Katowic, która znalazła się w przedziale 151-200 najlepszych uczelni. Pozostałe trzy szkoły wyższe zakwalifikowano w grupie między 200-300 najwyżej ocenianych uczelni.

Jak podkreśla prof. Królczyk, prorektor Politechniki Opolskiej, Global Ranking of Sport Science Schools and Departments przedstawia najlepsze uczelnie sportowe świata lub uczelnie posiadające jednostki związane ze sportem.

"Jest to najbardziej prestiżowy ranking nauk o sporcie na świecie, który ocenia w sposób transparentny osiągnięcia naukowe uczelni realizujących badania na poziomie światowym. Politechnika Opolska po raz drugi z rzędu jako jedyna uczelnia w regionie znalazła się w prestiżowym zestawieniu światowych uczelni prowadzących badania naukowe z obszaru sport science. Warto również zwrócić uwagę, że pozostałe polskie uczelnie ujęte w rankingu to akademie wychowania fizycznego. Tymczasem my udowodniliśmy, że funkcjonujący od blisko 30 lat Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, czyli uczelni technicznej, także może prowadzić badania w obszarze nauk o sporcie na światowym poziomie" - powiedział prof. Królczyk. (PAP)

masz/ lm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Dodatkowe 100 mln zł z resortu nauki na akademiki, 180 mln zł na dostępność

  • Fot. Adobe Stock

    Podsumowanie 2024/ Legislacja w nauce: wyhamowała reforma PAN; przywrócono nadzór resortu nauki nad NCBR

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera