Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nasz mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych. Krótkoterminowe pozytywne skutki ćwiczeń mogą trwać całą dobę – piszą naukowcy na łamach „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity”.

Ćwiczenia fizyczne poprawiają pracę mózgu. Funkcje poznawcze działają lepiej przez całą dobę po ćwiczeniach – dowodzą naukowcy z University College London (W. Brytania).

Już wcześniejsze badania dowodziły, że po ćwiczeniach fizycznych poprawiają się funkcje poznawcze, a ta poprawa trwa kilka godzin. W najnowszych badaniach zespół dowodzi, że pozytywny efekt może trwać przez cały następny dzień po wysiłku.

Przez osiem dni badano grupę 76 osób w wieku 50-83 lat, którzy ćwiczyli w sposób forsowny lub umiarkowany. Nosili oni przy sobie czujniki aktywności fizycznej. Każdego dnia poddawano ich testom pamięciowym.

Okazało się, że im mniej czasu ktoś spędzał w ciągu dnia siedząc, a przy tym spał co najmniej sześć godzin w nocy, tym lepiej wypadał następnego dnia w testach pamięciowych. Dotyczyło to lepszego funkcjonowania pamięci krótkotrwałej. Zauważono również, że ćwiczenia mogą poprawiać nastrój nawet do 24 godzin po wysiłku.

„Nasze odkrycie sugeruje, że krótkotrwałe korzyści z aktywności fizycznej dla pamięci mogą trwać dłużej niż wcześniej sądzono. Prawdopodobnie do następnego dnia, a nie tylko kilka godzin po ćwiczeniach. Do tej poprawy przyczynia się więcej snu, szczególnie głębokiego” – wyjaśnia główna autorka, Mikaela Bloomberg z University College London.

Jak dodaje, umiarkowana lub intensywna aktywność oznacza wszystko, co przyspiesza tętno. Może to być szybki spacer, taniec lub wejście po kilku piętrach schodów. Nie musi to być ustrukturyzowany trening.

Zastrzega przy tym, że było to badanie przeprowadzone na małej grupie uczestników i należałoby je powtórzyć, żeby zyskać pewność co do rezultatów. (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera