Pracownię bioinformatyki, która będzie wykorzystywała sztuczną inteligencję (AI) do przetwarzania danych, otworzy w najbliższych tygodniach Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu (IGC PAN). Instytucja świętuje 50-lecie istnienia.
Dyrektor IGC PAN prof. dr hab. Maciej Giefing powiedział PAP, że to właśnie w bioinformatykę - łączącą biologię, informatykę, AI i statystykę w celu analizy i interpretacji danych biologicznych - zamierza w szczególny sposób zainwestować w najbliższym czasie instytut.
IGC PAN jest na finiszu przygotowań do uruchomienia pracowni bioinformatyki. Kompletowany jest zespół naukowców i praktyków – także z doświadczeniem pracy w uznanych, zagranicznych podmiotach.
"Stoimy teraz na progu przełomu, jakim jest wprowadzenie do badań naukowych sztucznej inteligencji, która umożliwia przetwarzanie ogromnej ilości danych z już działających w instytucie sekwencjonatorów najnowszej generacji" – podkreślił prof. Giefing.
Dyrektor IGC PAN podkreślił, że badania prowadzone przez poznański instytut w istotny sposób przyczyniają się do usprawnienia i opracowania nowych metod diagnostyki chorób nowotworowych.
"Jest to o tyle istotne, że mówimy tu o badaniach przyczyn genetycznych chorób nowotworowych. W obszarze naszych zainteresowań są też badania nad chorobami rzadkimi, które właśnie ze względu na małą liczbę pacjentów nie są interesujące dla dużych, międzynarodowych korporacji farmaceutycznych" – zaznaczył.
W związku z jubileuszem placówka przypomina swoje dokonania. Jak powiedział Prof. Giefing, to za sprawą IGC PAN w 1989 r. przeprowadzono pierwsze w Polsce badania DNA metodą PCR. Instytut przyczynił się też do upowszechnienia w kraju tej bardzo precyzyjnej metody, która jest obecnie szeroko stosowana w diagnostyce.
Ważnymi osiągnięciami poznańskiej placówki są też m.in. pierwsze na świecie podanie endoskopowe mioblastów ludzkich do serca pozawałowego w 2005 r. czy zidentyfikowanie w 2006 r. mutacji genu NBN jako czynnika ryzyka rozwoju ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci.
Instytut przyczynił się do wprowadzenia w Polsce monitorowania liczby komórek białaczkowych u pacjentów leczonych chemioterapią i po transplantacji szpiku. Takie badania pozwalają ocenić́ odpowiedź na leczenie i odpowiednio dostosować́ terapię.
W ostatnich latach IGC PAN uzyskał patent na metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do nowotworu piersi. Ustalił też gen powiązany z powstawaniem klasycznego chłoniaka Hodgkina. Jest to jeden z najczęstszych typów chłoniaków u młodych dorosłych, ujawniający się u osób między 15, a 35 rokiem życia.
Naukowcy z IGC wprowadzili również modele tkankowe, umożliwiające badania kardiotoksyczności stosowanych terapii przeciwnowotworowych.
Niedawno w IGC powstało centrum transferu technologii, które wspiera pracowników w szeroko pojętej komercjalizacji wyników naukowych. "Chcemy dzięki temu przyspieszyć przełożenie efektów naszej pracy badawczej na zastosowanie w diagnostyce i opracowywaniu nowych terapii dla pacjentów" – powiedział dyrektor.
Instytut założył innowacyjne centrum medyczne z najnowocześniejszą w Europie Środkowo-Wschodniej pracownią sekwencjonowania genomowego wykorzystującą technologię transkryptomiki przestrzennej.
Transkryptomika przestrzenna umożliwia analizę procesów zachodzących w pojedynczych komórkach ludzkich tkanek pod wpływem czynników zewnętrznych np. leków lub toksyn. Pozwala to badać wpływ procesów chorobowych na poszczególne elementy tkanki, a także badać guzy nowotworowe, których niejednorodność jest czynnikiem utrudniającym badania, jak i ostatecznie dobór skutecznej terapii.
„Genetyka przez minione 50 lat bardzo intensywnie się zmieniła. Dziś przyszłością genetyki jest wykorzystanie AI oraz transkryptomika przestrzenna. W IGC PAN idziemy właśnie tą drogą” – podkreślił prof. Giefing. (PAP)
rpo/ zan/ lm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.