Uczelnie i instytucje

Gdańsk/ Na PG otwarto Centrum Ekoinnowacji

Centrum Ekoinnowacji PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
Centrum Ekoinnowacji PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

We wtorek otwarto Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. W budynku jest m.in. 18 laboratoriów badawczych i komputerowych, 20 sal dydaktycznych. Jego celem będzie prowadzenie badań związanych z ochroną środowiska i redukcją negatywnego wpływu działalności człowieka na klimat - podała uczelnia.

Biuro prasowe gdańskiej uczelni technicznej we wtorek poinformowało, że Centrum będzie pełniło funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą. Pozwoli to na kształcenie kadr specjalistek i specjalistów ukierunkowanych na tworzenie kolejnych innowacyjnych technologii ekologicznych.

W Centrum będą realizowane badania związane z usuwaniem zanieczyszczeń z wody, wykorzystaniem materiałów odpadowych do produkcji betonu, energetyką wiatrową, odzyskiwaniem surowców i energii, a także ograniczaniem skutków powodzi i suszy.

"Sercem Centrum Ekoinnowacji są laboratoria, w których naukowcy będą mogli opracowywać i rozwijać szeroko pojęte zielone technologie" - powiedział cytowany w komunikacie prodziekan ds. współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG prof. Piotr Jaskuła.

Dodał, że specjalistyczna aparatura, w jaką zostały one wyposażone, pozwoli na prowadzenie badań, będących odpowiedzią na obecnie najbardziej palące problemy związane z klimatem i ochroną środowiska.

Rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde zaznaczył, że w Centrum badania będą prowadzone przez naukowców, inżynierów oraz praktyków co - jego zdaniem - pozwoli na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze ekologii, które będą miały realny wpływ na życie nas wszystkich. "Ekoinnowacje to coś więcej niż technologia i nauka. To zmiana myślenia. To nowy sposób patrzenia na świat, który wymaga od nas odwagi, determinacji i konsekwencji" - stwierdził.

Kanclerz PG Mariusz Miler poinformował, że budynek Centrum wykorzystuje proekologiczne technologie i rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska. "Centrum wyposażono w nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne, zielony dach oraz pompy ciepła, które obsługują go przy współpracy z tradycyjnymi źródłami energii. W obiekcie funkcjonują instalacje odzysku wody szarej. Zamontowane zostały także układy inteligentnego sterowania instalacjami" - wyjaśnił.

Łączny koszt inwestycji to ok. 170 mln zł pozyskanych z dotacji ministerialnych, funduszy unijnych i środków własnych uczelni. (PAP)

pm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Białostocka

    Na Politechnice Białostockiej otwarto Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHub

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera