Uczelnie i instytucje

Łódź/ W niedzielę ogłoszenie laureata Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Warszawa 01.1961. Jedno ze zdjęć do artykułu Kazimierza Dziewanowskiego pt. Książę uczonych (o prof. Tadeuszu Kotarbińskim), w tygodniku Świat 1961, nr 5, 29 stycznia. Artykuł ukazał się w cyklu pt. Reportaż o szkiełku i oku. Nz. profesor Tadeusz Kotarbiński w swoim mieszkaniu przy ul. Sewerynów 6, podczas rozmów z autorem artykułu. meg Muzeum Narodowe w Warszawie/PAP/Wiesław Prażuch
Warszawa 01.1961. Jedno ze zdjęć do artykułu Kazimierza Dziewanowskiego pt. Książę uczonych (o prof. Tadeuszu Kotarbińskim), w tygodniku Świat 1961, nr 5, 29 stycznia. Artykuł ukazał się w cyklu pt. Reportaż o szkiełku i oku. Nz. profesor Tadeusz Kotarbiński w swoim mieszkaniu przy ul. Sewerynów 6, podczas rozmów z autorem artykułu. meg Muzeum Narodowe w Warszawie/PAP/Wiesław Prażuch

Na niedzielnej gali w Filharmonii Łódzkiej ogłoszony zostanie laureat X edycji Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Od soboty zaś z okazji jubileuszu honorowania najwybitniejszych twórców w dziedzinie humanistyki będzie można oglądać wystawę poświęconą patronowi nagrody i jej laureatom.

Przyznawana przez Uniwersytet Łódzki Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona, by "dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców, zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce.

"Ta nagroda jest okazją do tego, by książka, która pierwotnie była skierowana do grona fachowców, mogła znaleźć oddźwięk społeczny. Dzięki niej wszyscy mogą dostrzec ciekawy temat i sięgnąć po tę książkę" – podkreślił prorektor ds. popularyzacji nauki i kształcenia, prof. UŁ Krzysztof Pabis.

Kapituła nagrody we wrześniu wybrała pięć książek, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne w Polsce wydane w 2023 roku. Laureat nagrody otrzyma od UŁ 70 tys. zł. na dalsze badania naukowe.

Wśród nominowanych znalazły się prace: dr Magdaleny Chułek - "Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi", Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; dr Emili Kledzik - "Perspektywa poety. Cyganologia Jerzego Ficowskiego", Wydawnictwo "Poznańskie studia Polonistyczne"; prof. Piotra Madajczyka - "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina", Instytut Pileckiego; prof. Krzysztofa Stachewicza - "Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne", TAiWPN Universitas; prof. Andrzeja Turowskiego - "Radykalne oko. O Witkacym, Kobro, Strzemińskim, Themersonach, Żarnowerównie i innych twórcach sztuki wzbudzającej niepokój", Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w koedycji z Wydawnictwem słowo/obraz terytoria.

W tej edycji na konkursu instytucje naukowe i wydawnictwa z całej Polski zgłosiły rekordową liczbę 78 prac.

Finałowa gala w Filharmonii Łódzkiej, którą uświetni występ Renaty Przemyk rozpocznie się w niedzielę o godz. 17.

W sobotę zaś w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego o godz. 17.30 rozpocznie się wernisaż wystawy zorganizowanej z okazji 10-lecia nagrody. Ekspozycja prezentuje dokonania polskich humanistów, którzy byli nagradzani i wyróżniani w konkursie oraz przybliża sylwetkę patrona.

"Zakres tematyczny jest niezwykle szeroki – od analiz literaturo- i kulturoznawczych przez prace z zakresu nauk o prawie i opracowania translatologiczne po publikacje mieszące się w ramach psychologii, historii, filozofii czy etnopolityki, a także prawdziwie interdyscyplinarne ujęcia opracowywanych zagadnień" – wyjaśniła Honorata Pytloch-Ogieniewska z UŁ.

Wydarzenie otworzy prelekcja Marii Nowakowskiej nt. architektury wobec humanizacji i zrównoważonego rozwoju, czy szerzej – sposobu zamieszkiwania świata przez ludzi. Podczas wernisażu będzie można otrzymać zaproszenie na niedzielę galę. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 lutego.

Na konkurs, ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki, wpłynęło w dotychczasowych dziesięciu edycjach ponad 620 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach znalazło się łącznie 50 książek. Kapitułę nagrody tworzą wybitni polscy naukowcy, reprezentujący różne dziedziny humanistyki i jednostki badawcze.

Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za publikację z dziedziny psychologii. W ubiegłym roku nagrodzono Jakuba Gałęziowskiego za książkę "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", a wcześniej otrzymali ją: Jerzy Zajadło, Ewa Kołodziejczyk, Dorota Sajewska, Andrzej Friszke, Grzegorz Ziółkowski, Zbigniew Szmyt, Maciej Świerkocki. Dwoje laureatów przekazało swoje nagrody na cele charytatywne, w tym na pomoc uchodźcom z Ukrainy, co - jak podkreślili twórcy konkursu - jest dowodem na to, że humanistyka to nie tylko sfera naukowa, ale również empatyczne podejście do drugiego człowieka.

Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk, przedstawiciel lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie był jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem prof. Kotarbińskiego jest "Traktat o dobrej robocie" poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.(PAP)

bap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    7 stycznia rozstrzygnięcie plebiscytu Uniwersytetu Warszawskiego na słowo roku 2024

  • Wilno, Litwa, 06.01.2025. Królewskie regalia zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w Wilnie. PAP/Valdemar Doveiko

    W krypcie katedry wileńskiej znaleziono ukryte insygnia grobowe władców Litwy i Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera