Historia i kultura

Radom/ "Archeo-Świat" – wystawa archeologiczna w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu przygotowało wystawę "Archeo-Świat", która w sposób przystępny opowiada o archeologii jako nauce, która może zainteresować każdego, niezależnie od wieku. Ekspozycja prezentuje najciekawsze zabytki archeologiczne odkryte w okolicach Radomia.

"Naszym celem było odczarowanie archeologii jako hermetycznej dziedziny nauki, jako - nie bójmy się użyć tego słowa – tej nudnej i kierowanej tylko do wąskiego grona specjalistów" - powiedział na środowej konferencji prasowej jeden z kuratorów z wystawy Paweł Cyganiewicz. Organizatorzy założyli, że ekspozycja ma opowiadać o archeologii w sposób przystępny i zachęcający do dalszego pogłębiania wiedzy.

Wystawa w dużej mierze poświęcona jest trzem najważniejszym epokom w pradziejach, czyli epoce kamienia, brązu i żelaza.

"Zaczynamy od epoki kamienia i pokazujemy zabytki ze Zwolenia, czyli z naszego najstarszego stanowiska na ziemi radomskiej" - zapowiedziała druga z kuratorek Dorota Pogodzińska. "Chcemy pokazać to co najcenniejsze i najbardziej, a dzięki uprzejmości Instytutu Archeologii i Etnologii w Warszawie, który prowadzi badania w kopalni krzemienia czekoladowego w Orońsku, możemy pokazać materiały z badań, które są tam prowadzone od kilkunastu lat" – dodała.

Zwiedzający zobaczą też tzw. skarb z Pogroszyna (pow. przysuski), czyli biżuterię z epoki brązu i skarb ze Stawiszyna (pow. białobrzeski) - brązowe bogato zdobione nagolenniki i żelazne siekierki. Wystawę zakończy część poświęcona epoce żelaza - kulturze grobów kloszowych i kulturze przeworskiej.

Ekspozycja będzie czynna od 29 listopada do 30 czerwca 2025 r. (PAP)

ilp/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: decyzja o prowadzeniu ekshumacji na Ukrainie daje nadzieję na rzetelne badania

  • Fot. Adobe Stock

    Odtworzone średniowieczne stroje z Nubii na wystawie w berlińskim Muzeum im. Bodego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera