Uczelnie i instytucje

D. Wieczorek: projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym jest w końcowej fazie uzgodnień rządowych

21.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (P), rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk (L) i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (2L) na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 21 bm. Spotkanie dot. posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. PAP/Jarek Praszkiewic
21.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (P), rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk (L) i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (2L) na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 21 bm. Spotkanie dot. posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. PAP/Jarek Praszkiewic

Projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym w tej chwili jest w końcowej fazie uzgodnień rządowych - powiedział w czwartek w Gliwicach minister nauki Dariusz Wieczorek. Jak zaznaczył, wstępne wersje dokumentu zostały już zaprezentowane rektorom.

Podczas zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w gliwickiej Politechnice Śląskiej była mowa także m.in. o kwestiach wiz studenckich, finansowania uczelni oraz nowego systemu oceny i ewaluacji placówek akademickich.

Minister poinformował, że projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym jest już w końcowej fazie uzgodnień rządowych. Jak podkreślił, wstępne wersje dokumentu zostały już zaprezentowane rektorom, co daje im czas na zgłaszanie opinii i uwag.

Jednym z priorytetów jest uproszczenie procesu przyjmowania studentów zagranicznych poprzez przekazanie odpowiedzialności za weryfikację dokumentów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

"Całość odpowiedzialności za weryfikację dokumentów przed przyjęciem na studia ma przejąć NAWA. Uczelnie aplikują, dają możliwości składania aplikacji przez studentów zagranicznych. Oni muszą przedstawić dokumenty ukończenia szkoły średniej w danym kraju z maturą. Te dokumenty muszą zostać zweryfikowane i na podstawie pozytywnej weryfikacji konsulowie podejmowaliby decyzję o wydaniu wizy studenckiej" – podkreślił minister, wskazując na konieczność usprawnienia procedur wizowych, które dotychczas budziły wiele trudności.

Minister przypomniał, że dotychczasowy system, oparty na kuratoriach w Polsce, powodował liczne trudności, głównie ze względu na wydłużające się procesy. W związku z tym planuje scentralizować działania, tak aby wszystkie kwestie były obsługiwane w jednym miejscu. Dzięki temu uczelnie miałyby możliwość współpracy z jednym, głównym partnerem w Polsce, co ma uprościć i usprawnić procedury.

Równie ważnym obszarem reform, według Wieczorka, jest finansowanie uczelni, które w przyszłości ma być powiązane z nowym systemem oceny i ewaluacji placówek akademickich. "Przyjęliśmy pewne założenia dotyczące systemu ewaluacji, oceny uczelni i chcemy wypracować nowy model. Spróbujemy wspólnie to przedyskutować, chociaż wiemy, że ta dyskusja nie będzie łatwa" – przyznał.

Minister odniósł się również do budżetu i konieczności skuteczniejszego wykorzystania funduszy europejskich na potrzeby polskiej nauki. Zapowiedział, że będzie zabiegał o dodatkowe środki w rozmowach z ministrem finansów, jednocześnie podkreślając, jak ważna jest obecność polskich uczelni na arenie międzynarodowej.

"Musimy wrócić do Europy jako polska nauka i mieć większy wpływ na to, jak te pieniądze są wydatkowane" – podsumował. Wszystkie te zmiany, jak zaznaczył, mają na celu zwiększenie możliwości polskiego szkolnictwa wyższego oraz poprawę jego efektywności organizacyjnej i finansowej.

Podczas posiedzenia KRASP omawiano kluczowe zagadnienia dotyczące polskiej nauki. Dyskusje dotyczyły m.in. finansowania i dofinansowywania badań naukowych, postrzegania nauki jako strategicznej inwestycji oraz współpracy międzynarodowej. Poruszono także kwestie związane z problemami wizowymi i regulacjami prawnymi, które mogłyby usprawnić funkcjonowanie uczelni i instytutów badawczych, wspierając ich rozwój i konkurencyjność na arenie międzynarodowej.

"Kolejne zgromadzenie plenarne będzie miało miejsce prawdopodobnie na początku czerwca" - poinformowała przewodnicząca KRASP prof. Bogumiła Kaniewska.

"Musimy zaoferować, w dobie niemałej konkurencji otoczenia gospodarczego, zagospodarowanie na uczelniach tych osób najwybitniejszych, talentów, którzy będą mogli następnie służyć gospodarce, a nie żeby oni zaraz po ukończeniu studiów nas opuszczali" - dodał rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera