"Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowa klasa doustnych środków przeciwbólowych, które łagodzą przewlekły ból brzucha została opracowana w oparciu o oksytocynę, czyli hormon peptydowy wywołujący np. skurcze porodowe – informuje pismo „Angewandte Chemie International Edition”.

Oksytocyna to hormon peptydowy wytwarzany w mózgu, znany jako „hormon więzi” lub „cząsteczka miłości” ze względu na jego wpływ na budowanie relacji, empatię i zaufanie. Oksytocyna wywołuje również skurcze macicy podczas porodu i ułatwia uwalnianie mleka podczas karmienia piersią.

Wcześniejsze prace wykazały, że oksytocyna może redukować stres i działać przeciwlękowo, a także łagodzić ból brzucha; trzeba ją jednak było podawać dożylnie lub domięśniowo, bo podana doustnie rozpadłaby się w przewodzie pokarmowym.

Teraz zespół docenta Markusa Muttenthalera z Instytutu Biologii Molekularnej University of Queensland (UQ) w Australii zmienił strukturę chemiczną oksytocyny, aby uczynić ją stabilną w jelitach (https://doi.org/10.1002/anie.202415333).

Jak wskazał Muttenthaler, istnieje pilna potrzeba opracowania nowych metod leczenia przewlekłego bólu spowodowanego zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS) i choroba zapalna jelit (IBD). „Ból ten dotyka nawet 15 proc. dorosłych w ciągu ich życia, a wszystko, co mamy, to leki przeciwzapalne i opioidy, które mogą powodować skutki uboczne i uzależnienie” - wspomniał.

„Nasze badania koncentrują się na peptydach, które są cząsteczkami o bardzo silnym i selektywnym działaniu oraz mają niewiele skutków ubocznych. Jednak prawie wszystkie leki peptydowe muszą być wstrzykiwane, ponieważ są szybko trawione w jelitach. Opracowaliśmy teraz sposób, aby peptydy były stabilne w jelitach, dzięki czemu można je podawać doustnie. To nowe i bardzo obiecujące podejście do leczenia zaburzeń jelitowych” - podkreślił naukowiec.

„Zidentyfikowaliśmy części oksytocyny, które są szybko rozkładane przez enzymy jelitowe i zastosowaliśmy chemię medyczną, aby uczynić je stabilnymi w jelitach, jednocześnie zapewniając, że nowa cząsteczka nadal będzie w stanie aktywować receptor oksytocyny” — powiedział dr Muttenthaler.

„Mamy teraz nową klasę cząsteczek, które są silnie aktywne, ale nie ulegają degradacji w żołądku ani jelitach, co oznacza, że można je przyjmować doustnie” - opisał.

Badania wskazują, że nowe cząsteczki działają w okrężnicy i nie muszą przenikać z jelita do krwiobiegu, aby złagodzić ból brzucha. To zmniejsza ryzyko działań niepożądanych w reszcie organizmu, co jest problemem w przypadku wielu innych leków o działaniu ogólnoustrojowym.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera