Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Od początku 2024 roku na mpox, dawniej nazywany małpią ospą, w Afryce zachorowało blisko 54 tys. osób, a ponad 1,1 tys. zmarło - przekazał w piątek dyrektor Afrykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Africa CDC) Jean Kaseya.

W ubiegłym tygodniu Africa CDC odnotowały prawie 3 tys. nowych przypadków, a 34 osoby zmarły. Oznacza to, że w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba zachorowań wzrosła o 569 proc.

Obecnie epidemią dotkniętych jest 19 państw Afryki - przypomniał w opublikowanym w piątek oświadczeniu Africa CDC. 

Zakażeniami dotknięte są w szczególności Demokratyczna Republika Konga i Burundi. Przypadki zakażenia tzw. kladem 1b odnotowano również w Niemczech, Szwecji, Indiach i Tajlandii.

W sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia uznała mpox za globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Po raz pierwszy mpox został opisany w latach 70.

Symptomy choroby pojawiają się najczęściej w ciągu trzech tygodni od kontaktu z wirusem. Należy do nich wysoka gorączka, przekraczająca 38,5 stopnia Celsjusza, powiększone węzły chłonne, bóle głowy i pleców. Następnie u chorych rozwija się wysypka, przypominająca objawy ospy wietrznej. (PAP)

os/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera