Zespół, który przygotuje wytyczne dla utworzenia instytutu badawczego IDEAS, powołało Ministerstwo Cyfryzacji w opublikowanym 7 listopada rozporządzeniu. Zespół ma dwa miesiące na przygotowanie opinii w sprawie powołania nowego instytutu.
Zespół roboczy ma ocenić potrzebę utworzenia instytutu badawczego IDEAS i zastanowić się, jakie warunki muszą być spełnione, aby utworzyć tę instytucję.
Zespół przedstawi Ministrowi Cyfryzacji swoją opinię w ciągu 2 miesięcy od dnia powołania. Przewodniczącą zespołu w MC jest Pamela Krzypkowska, dyrektorka Departamentu Badań i Innowacji w Ministerstwie Cyfryzacji. W skład zespołu wchodzi oprócz niej 11 osób - m.in. przedstawiciele MC, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele środowiska naukowego.
Od początku zapowiadano, że tworzeniem nowej jednostki ma się zająć prof. Piotr Sankowski, a instytut miałby zacząć działalność od początku 2025 r.
Na początku października wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że rząd chce powołać instytut badawczy, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce. Deklaracja ta miała związek z kontrowersyjnymi wynikami konkursu na dyrektora zajmującej się badaniami nad AI spółki IDEAS NCBR. Konkurs niespodziewanie przegrał prof. Piotr Sankowski, założyciel instytutu i pierwszy jego dyrektor. Przebieg konkursu wzbudził ogromne kontrowersje w środowisku. Sankowski odszedł z IDEAS NCBR, a z udziału w radzie naukowej spółki zrezygnowało kilkoro jej członków. Po protestach środowiska, które wsparło prof. Sankowskiego, rząd ogłosił, że utworzy Instytut IDEAS prowadzący badania nad AI, a szefem nowej instytucji będzie prof. Sankowski.
Prof. Sankowski w rozmowie z PAP pytany o co, co się stanie z IDEAS NCBR, kiedy powołany będzie instytut IDEAS, powiedział: “Wydaje mi się, że to główny aspekt ustaleń międzyresortowych. Rozmowy trwają”.
Prof. Piotr Sankowski - laureat czterech prestiżowych grantów ERC - jest fizykiem i informatykiem z Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami z zakresu informatyki i fizyki i sztucznej inteligencji. Jest też założycielem spółek MIM AI i MIM Fertility.(PAP)
Nauka w Polsce
lt/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.