Psycholog: zmęczenie psychiczne może przekształcić się w depresję

Adobe Stock
Adobe Stock

Zmęczenie psychiczne bierze się m.in. z przeciążenia pracą. To może prowadzić do depresji i zaburzeń lękowych. Szczególnie narażone jest na to pokolenie trzydziestolatków - mówiła w czwartek w Studiu PAP psycholog Ada Jakimowicz.

Z badania „Bezpieczni w Pracy 2024” na temat przepracowania i poczucia zmęczenia wynika, że mamy w Polsce problem z przemęczeniem. Jak podała "Gazeta Wyborcza", powołując się na te badania, częściej niż ze zmęczeniem fizycznym pracownicy i pracownice mają do czynienia ze zmęczeniem psychicznym. Według dziennika 47 proc. pracowników odczuwa zmęczenie psychiczne często lub codziennie.

Pytana przez PAP o te badania psycholog Ada Jakimowicz zauważyła, że szczególnie na zmęczenie psychiczne narażeni są dzisiejsi trzydziestolatkowie i starsi. "Osoby 35 plus to pokolenie, które jest szczególnie narażone na przepracowanie. To są te osoby, które są przyzwyczajone do zaciskania zębów" - oceniła. Drugą grupą jest pokolenie Z, czyli osoby przed 30. rokiem życia.

Zdaniem ekspertki zmęczenie psychiczne można poznać po naszym nastawieniu do obowiązków. "Jeżeli idziesz do pracy i masz nastawienie, że to jest męczarnia to znaczy, że coś jest bardzo nie tak" - powiedziała. Zdarza się, że pracujemy ponad siły w obawie, przed utratą pracy. W efekcie spirala lęku się nakręca - dodała.

"Poddajemy się temu przekonaniu, że muszę godzić się na złe traktowanie w pracy. Wtedy jeszcze bardziej pogłębia się lęk, bo jeszcze bardziej potwierdza to, że ja to muszę robić" - tłumaczyła.

Przemęczenie może objawiać się m.in. brakiem chęci do życia. "Bardzo wysokie przemęczenie objawia się tym, że na samą myśl o pracy dopada nas obrzydzenie, apatia, nie mamy chęci do życia. To już nie jest znak. To (...) wymaga konsultacji ze specjalistą" - podkreśliła.

Dodała, że zmęczenie psychiczne może prowadzić do wizualizacji najgorszych scenariuszy, a to może jeszcze bardziej pogłębić zły stan psychiczny. "Zmęczenie psychiczne objawia się konkretnymi myślami lub obrazami, a to może prowadzić do myśli lękowych, czyli wizualizacji najgorszych scenariuszy, które z boku mogą wydawać się irracjonalne" - wyjaśniła.

Fragment do pobrania.

W ocenie ekspertki zmęczenie psychiczne może doprowadzić do depresji i wywołać wiele chorób autoimmunologicznych. "Zmęczenie psychiczne może przekształcić się w depresję, myślenie lękowe, wycofanie. W bardzo wiele autoimmunologicznych chorób. Insulinooporość, Hashimoto to choroby, które są objawem tego, że nie słuchamy ciała, które mówi dość" - tłumaczyła.

Z badania „Bezpieczni w Pracy 2024” wynika, że najmłodsi pracownicy (do 24. roku życia) pracują średnio o dwie godziny tygodniowo mniej od pozostałych (tygodniowo średnio 39,05 godzin). Jednocześnie to właśnie oni najbardziej skarżą się na wyczerpanie fizyczne. Największą liczbę godzin tygodniowo przepracowują z kolei osoby w wieku 25-34 lata (41,56 godzin) i należą do grupy, która najsilniej odczuwa zmęczenie psychiczne.

cała rozmowa na TEJ stronie.  (PAP)

Jarema Jamrożek

jam/ agz/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera