Naukowcy z University of Exeter na łamach pisma „Nature Communications” przekonują, że rozwój energetyki słonecznej osiągnął już punkt krytyczny i najprawdopodobniej to źródło energii stanie się w przyszłości dominujące.
Swoje wnioski wyciągnęli na podstawie analizy złożonych modeli i symulacji uwzględniających dane historyczne, trajektorie rozwoju różnych technologii i prognozy ekonomiczne.
Stwierdzili, że energetyka słoneczna najprawdopodobniej przeszła przez punkt krytyczny swojego rozwoju i można spodziewać się trendu jej gwałtownego rozpowszechniania.
Badacze zauważyli jednak, że nawet przewidywany przez nich gwałtowny rozwój energetyki solarnej nie zagwarantuje rozwiązania problemów klimatycznych. To dlatego, że nie zapewnia on od razu stworzenia systemów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.
„Nasza analiza dostarcza ilościowych dowodów empirycznych, opartych na obecnych i historycznych trendach wskazujących, że dzięki wzajemnemu oddziaływaniu spadku kosztów technologii i ich coraz szerszego wdrażania, punkt krytyczny dla energii słonecznej prawdopodobnie został już osiągnięty. Gdy łączny koszt energii słonecznej i systemów magazynowania osiągnie parytet kosztów ze wszystkimi alternatywnymi technologiami na kilku kluczowych rynkach, jej szerokie wdrożenie i dalszy spadek kosztów na całym świecie mogą stać się nieodwracalne” – piszą naukowcy.
Wśród problemów, które mogą utrudnić osiągnięcie systemów o zerowej emisji węgla, eksperci wymieniają problemy ze stabilnością sieci, dostępność kapitału finansowego i krytycznych surowców, a także gotowość decydentów do przeprowadzenia szybkiej transformacji.
Zwracają przy tym uwagę na bezpieczeństwo oparcia ekonomii na energii słonecznej.
„Kryzys energetyczny spowodowany wojną na Ukrainie sugeruje, że przyspieszona rezygnacja z paliw kopalnych jest jeszcze bardziej pilna, niż się wydawało” – piszą w swojej publikacji.
Więcej informacji na stronie internetowej. (PAP)
Marek Matacz
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.