Gdańsk/ Ponad 8,1 mln euro dofinansowania na projekty związane z Bałtykiem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Gdańska i Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku otrzymały 8,1 mln euro dofinansowania z programu Interreg Południowy Bałtyk na realizację pięciu projektów dotyczących m.in. zwalczania zanieczyszczeń w Morzu Bałtyckim.

W poniedziałek w Gdańsku podpisano umowy na dofinansowania pięciu projektów badawczych z programu Interreg Południowy Bałtyk. Projekty będą realizowane przez Politechnikę Gdańską i Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Politechnika Gdańska otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,7 mln euro na realizację trzech projektów. Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku na realizację dwóch projektów otrzymał 4,4 mln euro.

Obecny na uroczystości wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podkreślił, że są to projekty nastawione na wyzwania związane z energetyką i gospodarką obiegu zamkniętego. "Są one także związane z wyzwaniami, z którymi mierzą się nie tylko miasta, ale również uczelnie wyższe czy jednostki badawcze” – powiedział.

Zaznaczył, że bez dobrych jednostek badawczych i naukowców nie da się realizować projektów badawczych. "Ważne jest to, aby inwestować w naukę i żeby wychodzić na przeciw wyzwaniom, przed którymi wszyscy stoimy" - powiedział.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zrealizują trzy projekty: "LoCoGas - Wykorzystanie Niskokalorycznego Gazu do Wytwarzania Zielonej Energii", "BePacMan - Nowe systemy zarządzania papierowymi odpadami opakowaniowymi" oraz "MuSe - Wdrażanie rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego zwiększających efektywność wykorzystania zasobów w usługach komunalnych". Projekty będą realizowane do 2027 roku.

Celem projekt LoCoGas jest produkcja zielonej energii elektrycznej i ciepła wykorzystując niskokaloryczny gaz wysypiskowy, co - zdaniem naukowców - przyczyni się do redukcji zużycia paliw kopalnych, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez obniżenie spontanicznej emisji metanu ze składowisk odpadów.

Na projekt o wartości ponad 1,78 mln euro przekazano dofinansowanie w wysokości 1,4 mln euro.

Drugim projektem realizowanym przez naukowców z PG jest BePacMan. Polega on na opracowaniu rozwiązań w zakresie zarządzania opakowaniami papierowymi, które przyczynią się do transformacji modeli biznesowych z liniowych na cyrkularne oraz wsparcie przedsiębiorców w tym procesie. Drugim celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej i biznesowej w zakresie minimalizacji śladu węglowego poprzez wydłużenie cyklu życia opakowań papierowych zakładając odpowiedzialność jednostek gospodarczych na każdym etapie cyklu życia opakowań.

Projekt o wartości 1,45 mln euro zostanie dofinansowany w wysokości 1,1 mln euro.

Trzecim projektem, który zrealizuje gdańska uczelnia techniczna będzie Circular MuSe. Jego celem będzie zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów w usługach komunalnych w mniejszych miastach i na obszarach wiejskich w regionie Południowego Bałtyku poprzez wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Realizując ten projekt naukowcy będą dążyli do zmniejszenia zużycia surowców i wytwarzania odpadów poprzez innowacyjnego strategie ponownego wykorzystania w ramach miejskich łańcuchów dostaw

Na projekt o wartości 1,41 mln euro uczelnia otrzymała dofinansowanie w wysokości 1,13 mln euro.

Rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde stwierdził, że zawarcie umów sytuuje Politechnikę Gdańską w czołówce polskich instytucji wspierających zrównoważony rozwój. "To krok w kierunku czystszego i bezpieczniejszego środowiska oraz innowacyjnej i przyjaznej człowiekowi przyszłości. Projekty, które będziemy realizować, dotyczą kluczowych wyzwań naszych czasów: od produkcji zielonej energii i recyklingu opakowań, po efektywne zarządzanie odpadami" - powiedział.

Ocenił, że projekty realizowane na PG, mają ogromne znaczenie dla środowiska i gospodarki. "Politechnika Gdańska jest dumna, że może odgrywać kluczową rolę w ich realizacji" - dodał.

Tego samego dnia podpisano umowy na realizację dwóch projektów, które będą realizowane w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN. Są to: projekt "DecarbonDHS - Dekarbonizacja sieci ciepłowniczych" oraz projekt "Baltwreck - Zapobieganie zanieczyszczeniu chemicznemu wód morskich, spowodowanemu przez wraki i składowiska amunicji/broni na Południowym Bałtyku".

Projekt "DecarbonDHS" dotyczy wykorzystania zrównoważonych i niskoemisyjnych źródeł energii, w tym ciepła powstającego w procesach produkcji i sposobów magazynowania energii. Partnerzy opracują plan działania na rzecz dekarbonizacji ciepłownictwa.

Wartość tego projektu wyniesie 1,77 mln euro. Dofinansowanie z programu to 1,4 mln euro.

Największe dofinansowanie wynoszące 3 mln euro otrzymał projekt "Baltwreck". Całość projektu wyniesie na ponad 3,8 mln euro.

Dotyczy on zwalczania zanieczyszczeń w Morzu Bałtyckim. Partnerzy opracują: metody badania wraków oraz technologię usuwania z nich niebezpiecznych paliw i materiałów, w tym amunicji. Zbadają ryzyka dla ekosystemów i sformułują zalecenia dla decydentów i administracji publicznej. Przeprowadzą także kampanię informacyjną odnośnie zagrożeń, jakie niosą zanieczyszczenia z wraków dla zdrowia i środowiska.

Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 to program współpracy transgranicznej między Polską, Niemcami, Danią, Szwecją i Litwą. Jego celem jest zbudowanie innowacyjnego, zrównoważonego, atrakcyjnego i aktywnego Południowego Bałtyku poprzez działania na rzecz "niebieskiej" i "zielonej" przyszłości. W programie obowiązuje zasada partnerstwa, tzn. projekty muszą być realizowane w partnerstwie podmiotów z m.in. 2 państw członkowskich objętych programem.

Z programu mogą skorzystać m.in. władze lokalne i regionalne, podmioty publiczne, NGO's oraz ich stowarzyszenia. Wsparcie można uzyskać na cyfryzację, internacjonalizację gospodarki, działania związane z zielną energią, zrównoważonym rozwojem i gospodarkę obiegu zamkniętego, turystyką i kulturą.

Budżet programu na projekty wynosi 87,66 mln euro z EFRR. Dotychczas odbyły się cztery nabory - realizowanych jest 40 projektów. Kolejne nabory wniosków na projekty planowane są w listopadzie br. (PAP)

Nauka w Polsce

pm/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera