Łódzkie/ Rozpoczął się program reintrodukcji żółwi błotnych

21.08.2024. Żółw błotny (Emys orbicularis). PAP/Darek Delmanowicz
21.08.2024. Żółw błotny (Emys orbicularis). PAP/Darek Delmanowicz

Uznawany za gatunek wymarły na terenie woj. łódzkiego żółw błotny Emys orbicularis L. ma powrócić m.in. do Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego za sprawą programu reintrodukcji, koordynowanego przez Ogród Zoologiczny w Łodzi.

Reintrodukcja żółwi błotnych na terenie Łódzkiego to wspólny, zaplanowany na kilka lat, projekt Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, które jest jego koordynatorem, Lasów Państwowych, Uniwersytetu Łódzkiego, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Jak poinformowało łódzkie zoo, maleńkie żółwie błotne z gatunku Emys orbicularis L. dotarły właśnie do Łodzi z Poleskiego Parku Narodowego. Przez najbliższe trzy lata będą hodowane w bezpiecznych warunkach – z dala od drapieżników i innych zagrożeń, które mogłyby czyhać na nie w naturalnym środowisku. Kiedy podrosną, zostaną wypuszczone w miejscach, które spełniają ich wymagania.

Żółwie błotne najlepiej czują się w podmokłym, trudno dostępnym terenie, bogatym w zbiorniki wodne. Takie warunki znajdą m.in. w Spalskim i Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Każda z instytucji uczestniczących w programie zobowiązała się do prowadzenia działań ochronnych i pielęgnacyjnych oraz monitorowania żółwia błotnego i jego siedlisk.

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce. W Łódzkiem uznawany jest za gatunek wymarły. Już w 1935 roku został objęty ścisłą ochroną. Figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Do wyginięcia żółwi błotnych przyczynił się człowiek, poprzez m.in. rozwój rolnictwa, wylesianie czy regulację rzek. Przez lata żółw błotny był traktowany jako szkodnik; dawniej wykorzystywano go do przyrządzania dań postnych.

Zagrożeniem dla żółwi są również sprowadzone do Polski gatunki inwazyjne - drapieżniki takie jak jenot, szop pracz czy norka amerykańska oraz inne gatunki żółwi, które przejmują siedliska i wypierają rodzime osobniki. (PAP)

Nauka w Polsce

agm/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera