Zanieczyszczenie azotem prowadzi do ubożenia różnorodności gatunkowej roślin wiążących azot atmosferyczny – wynika z badań międzynarodowego zespołu naukowców, w którym znaleźli się również Polacy.
Wyniki badań dowodzących, że nie tylko zmiany klimatu powodują ubożenie różnorodności gatunkowej roślin, zostały opublikowane w czasopiśmie „Science Advances” (https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adp7953).
Zespół naukowców przeanalizował trendy w różnorodności roślin wiążących azot i ich związki z akumulacją azotu, będącą skutkiem działalności człowieka. Badacze wykorzystali dane ze spisów gatunków roślin w lasach strefy umiarkowanej w Europie i Stanach Zjednoczonych obejmujące wiele dziesięcioleci.
„Różnorodność gatunkowa roślin wiążących azot nie zwiększyła się w czasie, a odwrotnie, uległa redukcji. Ten odwrócony trend był powiązany z antropogenicznym zanieczyszczeniem środowiska azotem” – powiedział prof. Bogdan Jaroszewicz z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Wydziału Biologii UW, cytowany na stronie internetowej uczelni. Prof. Jaroszewicz jest również współautorem artykułu.
Naukowcy zaobserwowali, że wbrew oczekiwaniom, wzrost temperatury i wzrost stopnia przesuszenia gleby nie prowadził do wzrostu różnorodności gatunkowej roślin wiążących azot. „Czynniki te zupełnie nie tłumaczyły zaobserwowanych zmian w bogactwie gatunkowym tej funkcjonalnej grupy roślin” – powiedział Jaroszewicz.
Uzyskane wyniki badań sugerują, iż zanieczyszczenie azotem prowadzi do ubożenia różnorodności gatunkowej roślin wiążących azot atmosferyczny.
Zanieczyszczenia antropogeniczne prowadzą do pojawienia się nadmiaru azotu w środowisku, przez co rośliny zdolne do wiązania azotu atmosferycznego tracą swoją przewagę konkurencyjną nad roślinami korzystającymi wyłącznie z azotu obecnego w glebie. Proces ten prowadzi nie tylko do ogólnego ubożenia różnorodności biologicznej, ale również do utraty usług ekosystemowych dostarczanych przez rośliny wiążące azot – podsumował prof. Jaroszewicz. (PAP)
Urszula Kaczorowska
uka/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.