W oddechu delfinów wykryto mikroplastik

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W powietrzu wydychanym przez delfiny butlonose naukowcy wykryli cząstki mikroplastiku – włókna i inne małe fragmenty. Oddychanie może być więc jedną z dróg, którymi zanieczyszczenie trafia do organizmów tych zwierząt.

Jak przypominają badacze z University of South Carolina, na całym świecie ludzie oraz liczne gatunki zwierząt są narażone na kontakt z drobnymi cząstkami plastikowych zanieczyszczeń, znanymi jako mikroplastik.

U ludzi i gryzoni ekspozycja na mikroplastiki została już powiązana z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak stres oksydacyjny i stany zapalne. Główną drogę narażenia stanowi spożycie szkodliwych cząstek, chociaż ich wdychanie także skorelowano już z negatywnym działaniem na organizm.

Jednak niewiele badań zajmowało się wdychaniem mikroplastiku przez dzikie zwierzęta.

Teraz naukowcy zebrali próbki wydychanego powietrza od pięciu delfinów butlonosych z zatoki Sarasota na Florydzie i sześciu delfinów butlonosych z zatoki Barataria w Luizjanie, podczas standardowych badań zdrowotnych typu "złap i wypuść". U wszystkich 11 delfinów stwierdzono co najmniej jedną podejrzaną cząstkę mikroplastiku. Dalsza analiza tych wykazała, że były to zarówno włókna, jak i inne fragmenty zbudowane z różnych rodzajów polimerów w tym poli(tereftalan etylenu), poliestru, poliamidu, poli(tereftalanu butylenu) oraz poli(metakrylanu metylu).

Analiza okolicznego powietrza udowodniła, że cząstki pochodziły z układu oddechowego zwierząt.

Wyniki potwierdzają teorię mówiącą, że wdychanie, obok spożywania może być kolejnym ważnym sposobem narażenia delfinów na mikroplastik.

Jednak autorzy odkrycia zauważają, że ma ono wstępny charakter i potrzebne będą dalsze badania, aby lepiej określić stopień narażenia delfinów i potencjalny wpływ na ich zdrowie.

"Wiemy, że mikroplastik unosi się w powietrzu, więc podejrzewaliśmy, że znajdziemy go w próbkach pobranych także z wydychanego powietrza. Jesteśmy zaniepokojeni tym, co widzimy, ponieważ delfiny mają dużą pojemność płuc i biorą naprawdę głębokie wdechy. Zastanawiamy się, co ten plastik może robić ich płucom" – podsumowują naukowcy. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera