Historia i kultura

Średniowieczny złoty gulden reński odkryty w okolicach Kamienia Pomorskiego

Fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej/ Facebook
Fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej/ Facebook

Średniowieczny złoty gulden reński został odkryty w okolicach Kamienia Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej uznało, że jest to "sensacyjne odkrycie".

Odkrycia dokonał Daniel Kwaśniak vel Kwaśniewski, pasjonat historii i członek Stowarzyszenia im Św. Korduli.

Muzeum opisało, że odkrywca, w trakcie legalnych poszukiwań prowadzonych zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, natrafił w warstwie ornej, na głębokości około 10 cm na niezwykle cenną monetę – złotego reńskiego guldena Ottona von Ziegenheina - arcybiskupa i elektora Trewiru w I poł. XV w. (od 1419 r. do 1430 r.). 

"Moneta zachowała się w doskonałym stanie, co czyni odkrycie jeszcze bardziej wyjątkowym. Datowana jest na koniec rządów Ottona, na lata 1429-1430. Na awersie monety w centralnym miejscu przedstawiony został arcybiskup Otton von Ziegenhein w stroju liturgicznym, z pastorałem w jednej ręce, drugą dwoma palcami skierowanymi do góry w geście błogosławieństwa. Wizerunek otacza łacińska inskrypcja OTTONIS / ARCPI''TR' - oznaczająca 'Otto Arcybiskup Trewiru'. Po bokach umieszczono symbole religijne charakterystyczne dla arcybiskupstwa w Trewirze, podkreślające jego władzę duchową. Na rewersie monety ukazana została tarcza herbowa arcybiskupstwa otoczona ozdobnym okręgiem. W otoku monety widnieje inskrypcja 'MOnETA-nOVA-AVREA-OVEN', oznaczająca 'Nowa złota moneta Offenbachu'. Moneta ma średnicę 28 mm i grubość 0,7 mm" - opisało MHZK.

Jak ocenili przedstawiciele muzeum, odkrycie takiej monety w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem.

"Jest to dowód na intensywne kontakty handlowe i polityczne Pomorza z centralną Europą w XV wieku. Moneta mogła trafić na teren Księstwa Pomorskiego jako element wymiany handlowej. Nie można wykluczyć również, że była częścią większego skarbu, który mógł zostać ukryty podczas konfliktów zbrojnych. Odkrycie złotego guldena arcybiskupa Ottona von Ziegenheina to również kolejny dowód na bogatą historię tego regionu i jego znaczenie w średniowiecznej Europie" - podsumowano.

Fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej/ Facebook

W notce przypomniano, że Otton - będąc jedną z kluczowych postaci politycznych i religijnych Świętego Cesarstwa Rzymskiego - emitował złote guldeny, które miały ogromną wartość, zarówno materialną, jak i symboliczną.

Złoty gulden jest trzecią złotą monetą w zbiorach muzeum. W 2014 r. odkryto złotą monetę Fryderyka Wilhelma II datowaną na 1794 rok, natomiast w lutym br. odkryty został złoty dukat datowany na 1777 rok, wybity na terenie Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera