Uczelnie i instytucje

Minister nauki: dobrze, że nasze działania będą wsparte dodatkowymi kontrolami NIK

Warszawa, 27.09.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dariusz Wieczorek. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 27.09.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dariusz Wieczorek. PAP/Leszek Szymański

Minister nauki Dariusz Wieczorek zadeklarował pełną współpracę w związku z kontrolą specjalną NCBR, rozpoczętą we wtorek przez NIK. W wypowiedzi dla PAP przypomniał również, że w NCBR trwa audyt zlecony przez resort nauki kilka miesięcy temu.

„To dobrze, że nasze działania będą wsparte dodatkowymi kontrolami ze strony NIK. Deklarujemy pełną współpracę” – powiedział PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. I przypomniał, że jego resort jeszcze przed przejęciem nadzoru nad NCBR w marcu br. złożył wniosek o kontrolę tej instytucji do Krajowej Administracji Skarbowej.

„Jesteśmy zdeterminowani, by wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości poprzednich zarządzających tą instytucją i wdrożyć działania naprawcze, ze szczególnym uwzględnieniem spółek NCBR. Zależy nam na tym, by prestiż NCBR został odbudowany. Do końca roku sytuacja powinna być uporządkowana” - zapowiedział Wieczorek.

We wtorek rano kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęli w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kontrolę specjalną. "Ważnym aspektem kontroli będzie ocena, czy środki finansowe przyznawane przez NCBR są wykorzystywane w sposób efektywny i celowy, a także czy finansowane projekty przynoszą oczekiwane rezultaty" – wskazano w komunikacie.

Kontrola ma też sprawdzić, czy procesy decyzyjne w NCBR są przejrzyste i oparte na obiektywnych kryteriach. Jej istotnym elementem będzie również identyfikacja np. konfliktów interesów, nieprawidłowego zarządzania środkami czy innych działań niezgodnych z przepisami.

O problemach NCBR zrobiło się głośno w październiku 2023 r. Wówczas NIK w raporcie stwierdziła liczne nieprawidłowości w procesie przygotowania i organizacji naboru wniosków o dofinansowanie w konkursie Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe, a także na etapie wyboru projektów.

NCBR zostało powołane w 2007 r. jako jednostka realizująca zadania z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. W momencie powstania było pierwszą jednostką tego typu, stworzoną jako przestrzeń dialogu między środowiskiem nauki i biznesu.

Obecnie jest to największy ośrodek finansujący rozwój prac badawczo-rozwojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Głównym celem działalności NCBR jest wspieranie konkurencyjności polskiej gospodarki, dzięki wdrażaniu na rynku komercyjnym wyników badań naukowych. Centrum dba o to, żeby owoce pracy naukowców realnie wzmacniały innowacyjność gospodarki.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NIK z 25 lutego 2020 r. ws. szczegółowych zasad przygotowywania kontroli, kontrolę specjalną przeprowadza się w przypadku potrzeby "zbadania aktualnych zagadnień o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa".(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera