Uczelnie i instytucje

Uniwersytet w Białymstoku zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku
Fot. materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku

Ponad 3,5 tys. nowych studentów rozpoczęło naukę na największej w regionie uczelni - Uniwersytecie w Białymstoku, który w czwartek zainaugurował rok akademicki 2024/2025. Władze uczelni stawiają na podnoszenie jakości nauki i rozwój kampusu.

Uniwersytecie w Białymstoku studiuje obecnie ponad 8 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych.

Inauguracja odbyła się na Wydziale Nauk o Edukacji, poprzedził ją orszak rektorsko-dziekański. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także społeczność akademicka.

"Przed nami wspaniały rok akademicki, choć będzie to rok pełen wyzwań" - mówił podczas uroczystości nowy rektor Uniwersytetu w Białymstoku, który zarządza uczelnią od 1 września, dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB.

Fot. materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku

Jednym z wyzwań będzie ewaluacja 2022-2025. Rektor powiedział, że obecnie wszystkie wydziały UwB w kontekście jakości nauki zostały ocenione dobrze lub bardzo dobrze. Dodał, że dwa wydziały mają kategorię A, a jeden - najwyższą kategorię A+ (wydział prawa). "Jestem przekonany, że po kolejnej ewaluacji te wyniki będą jeszcze lepsze" - powiedział.

Popławski zwrócił uwagę, że społeczność akademicka musi przygotować się na spotkania z Polską Komisją Akredytacyjną. Dodał, że oceniane przez komisję kierunki otrzymają nie tylko pozytywną ocenę, ale uczelnia będzie mogła liczyć na kolejne certyfikaty doskonałości kształcenia.

Podkreślił, że wyzwaniem będzie zatrzymanie i zachęcenie do studiowania na wyższych poziomach 3,5 tys. studentów, którzy w tym roku rozpoczynają naukę. Jak zauważył, wielu studentów rezygnuje po pierwszym poziomie. Wyzwaniem jest także niż demograficzny.

"Jestem przekonany, że dzięki współpracy uczelni z władzami regionu, z władzami miasta, wspólnie z tym problemem poradzimy, bo musimy zachęcać, przekonywać kandydatów na studia, że warto jest studiować w Białymstoku, że warto jest studiować na Podlasiu, że nie muszą kandydaci wyjeżdżać do innych miast, bo tutaj mają wspaniałe uczelnie" - powiedział Popławski.

Obecny na inauguracji prezydent Białegostoku, a także wykładowca UwB, Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie robocze z udziałem rektorów uczelni i władz samorządowych, by razem pracować - jak to ujął - "aby naszym znakiem rozpoznawczym w Białymstoku była właśnie uniwersyteckość".

Rektor UwB zwrócił też uwagę na inwestycje uczelni, które mają zwiększyć komfort pracy i studiowania. Chodzi m.in. o rozbudowę działającego od dziesięciu lat uniwersyteckiego kampusu. To największa inwestycja w dziejach uczelni, kosztowała ok. 250 mln zł, w większości sfinansowana z funduszy unijnych. Siedziby mają tam m.in. wydziały matematyki, fizyki, biologii, chemii i informatyki. W kampusie działa też uniwersytecka biblioteka, powstało też obserwatorium astronomiczne i planetarium. Obecnie powstaje budynek nauk humanistycznych, który ma być gotowy do końca czerwca 2026 roku. Koszt tej inwestycji to ponad 84,5 mln zł.

Popławski wymienił też zakończenie inwestycji w Wilnie, gdzie wybudowano siedzibę filii UwB, która działa od 2007 roku. Podkreślił, że filia w Wilnie, to jedyna taka jednostka polskiej uczelni zagranicą. "To jest powód do ogromnej satysfakcji" - dodał i zaznaczył, że o Polonię w Wilnie "trzeba dbać".

Listy do społeczności UwB skierowali minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek oraz wicemarszałek Senatu Maciej Żywno.

Uniwersytet w Białymstoku rozpoczął działalność w 1997 r. Wcześniej, przez niemal 30 lat, działał jako filia Uniwersytetu Warszawskiego. Na uczelni funkcjonuje 15 wydziałów oraz filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Największą inwestycją w historii uczelni była budowa kampusu, który otwarto w 2015 roku, a zajęci odbywały się na nim już w 2014 roku.(PAP)

Nauka w Polsce

swi/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2019 PAP/Piotr Nowak

    Dyrektor NCBJ: MARIA to chyba jedyny reaktor badawczy na świecie bez stabilnego finansowania

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Energa i Politechnika Gdańska podpisały umowę o współpracy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera