Uczelnie i instytucje

Białystok/ "Cyklarium Słoboda" - nowe miejsce do wypoczynku i prowadzenia badań

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Zielony teren z ogrodem biocenotycznym, kompostownikiem i łąką kwietną, a także ławkami i siedziskami, który ma służyć podnoszeniu świadomości ekologicznej - został stworzony przy współpracy młodzieży licealnej, studentów i artystów na kampusie Politechniki Białostockiej. W "Cyklarium Słoboda" można odpocząć, ale i prowadzić badania.

Miejsce powstało w ramach współpracy Politechniki Białostockiej z miejscową galerią sztuki współczesnej Galerią Arsenał, która realizowała projekt "Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie".

Oficjalne otwarcie połączone z piknikiem ma się odbyć w sobotę; we wtorek zaprezentowano przestrzeń dziennikarzom.

"Cyklarium Słoboda" zajmuje zieloną część kampusu znajdującą się od strony ul. Świerkowej. Powstał tu ogród biocenotyczny z glebarium, kompostownikiem, zbiornikiem wody deszczowej, domkami dla pszczół i łąką kwietną. Są też miejsca do odpoczynku, zaprojektowano siedziska wykorzystujące naturalne materiały, hamaki i ławki. Nazwa nawiązuje do wsi Słoboda, która niegdyś znajdowała się na terenach dzisiejszego kampusu, natomiast "cyklarium" ma nawiązywać do cykliczności pór roku, a także życia ludzi i drzew.

"Cyklarium Słoboda" jest otwartą przestrzenią, z której mogą korzystać wszyscy - powiedziała rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior-Kazberuk. Dodała, że projekt wpisuje się w działania uczelni na rzecz współpracy z placówkami z otoczenia społecznego, a także wykorzystywania potencjału PB - wiedzy i doświadczenia pracowników i studentów oraz przestrzeni kampusu.

"Z punktu widzenia Galerii Arsenał ten projekt jest takim rodzajem rzeźby społecznej" - powiedziała dyrektorka tej instytucji Monika Szewczyk. Mówiła, że galeria do projektu "Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie" została zaproszona razem z pięcioma innymi instytucjami przez Instytut Goethego w Warszawie. Powiedziała, że chodziło w nim wykorzystanie potencjału młodych ludzi, którzy mieli wspólnie zastanowić się, w jaki sposób można "wycofać się z komfortocenu" i żyć w sposób bardziej zrównoważony i szczęśliwy. Dodała, że do współpracy zaproszono młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i studentów PB, a projekt, który miał być eksperymentem, dzięki partnerstwu z uczelnią "zaowocował" nową przestrzenią.

Eliza Urwanowicz-Rojecka z Galerii Arsenał mówiła, że zadaniem projektu było poszukiwanie nowych sposobów rozumienia szczęścia w dobie kryzysu klimatycznego, gdy - jak podkreśliła - wyczerpują się światowe rezerwy komfortu tworzonego przez ludzi bez oglądania się na koszty środowiska. Dodała, że uczestnicy mieli wypracować lokalne rozwiązania na rzecz bardziej zrównoważonego, ekologicznego życia w zmieniających się warunkach klimatycznych.

W Białymstoku młodzież licealna i studenci skupili się na "sąsiedzkości" natury w Białymstoku. Urwanowicz-Rojecka wyjaśniła, że ta sąsiedzkość miała zapewnić naturze - zarówno roślinom, jak i zwierzętom - pełnoprawne uczestnictwo we wspólnocie miejskiej. Podkreśliła wagę ochrony już istniejących terenów zielonych w mieście oraz budowania więzi społecznych w nawiązaniu do natury.

"Cyklarium Słoboda" ma też posłużyć studentom Politechniki Białostockiej do prowadzenia badań. Jak mówiła dr Marta Baum z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB, teren ten posłuży przede wszystkim studentom kół naukowych zajmujących się szeroko pojętym kształtowaniem środowiska i bioróżnorodnością, ochroną ekosystemów i klimatu. Zwróciła uwagę, że głównym gospodarzem tej przestrzeni jest przyroda i to ona decyduje, które badania możemy przeprowadzić, kiedy i czy warto w tę przestrzeń ingerować, czy lepiej ją pozostawić swobodną i w ten sposób przyglądać się, jak działa ekosystem.

Projekt "Cyklarium Słoboda" zrealizowany został w ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie" prowadzonego przez Goethe-Institut, Fundację Bęc Zmiana, berlińskie Centrum Sztuki i Urbanistyki. Inicjatywę wsparła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.(PAP)

swi/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera