Trzy studentki laureatkami programu grantowego SOFIA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Róża Łopusiewicz z AGH, Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej i Maja Grodzka z Politechniki Bydgoskiej zostały laureatkami programu grantowego SOFIA promującego odnawialne źródła energii.

Główną nagrodą w programie grantowym SOFIA (Onde Flow Innovation Academy) jest 20 tys. zł na rozwój projektów naukowych związanych z OZE.

Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń jury programu grantowego SOFIA wybrało trzy laureatki.

Róża Łopusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zgłosiła projekt „Bezzałogowy samolot solarny” w kategorii Dzika Karta OZE. Autorka zaproponowała alternatywę dla dronów napędzanych tradycyjnymi paliwami - samolot solarny, wyposażony w panele słoneczne, który może mieć wiele zastosowań. Może być ekologicznym i autonomicznym narzędziem do monitorowania wizyjnego, badania powietrza, dystrybucji szczepionek dla zwierząt leśnych czy wspierania akcji ratunkowych w trudnym terenie.

Róża Łopusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Fot. materiały prasowe

Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej zaproponowała stworzenie nowej technologii recyklingu i regeneracji grafitu z zużytych baterii i akumulatorów. Projekt „Czarna strona Zielonej Transformacji” ma przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów elektronicznych na wysypiskach.

Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej. Fot. materiały prasowe

Maja Grodzka z Politechniki Bydgoskiej chce natomiast wspierać upowszechnianie zastosowania wodorowych ogniw paliwowych w przemyśle i gospodarstwach domowych. Autorka projektu „Wykorzystanie ogniw paliwowych w hybrydowych systemach OZE i w magazynowaniu energii” wierzy, że ogniwa wodorowe to przyszłość, bo są bardziej ekologiczne niż inne ogniwa generujące energię.

Maja Grodzka z Politechniki Bydgoskiej. Fot. materiały prasowe

„Dzięki Science Onde Flow Innovation Academy młodzi naukowcy mogą zainwestować w badania lub prototyp swojego pomysłu oraz zyskać realny wpływ na transformację w kierunku zielonej energii” – napisano w informacji prasowej przesłanej do mediów.

Pomysłodawcą i sponsorem grantu jest firma ONDE specjalizująca się m.in. w wykonywaniu infrastruktury dla farm wiatrowych.

„Oprócz nagród pieniężnych zapewniamy uczestnikom możliwość zaistnienia na rynku OZE poprzez prezentację projektów szerszemu gronu specjalistów oraz nawiązanie nowych kontaktów. Wymiana doświadczeń przyda im się na dalszych szczeblach kariery, gdy będą rozwijać odnawialne źródła energii, zmieniając polski sektor energetyczny” – powiedział Bogusław Pieczykolan, juror i dyrektor działu rozwoju projektów własnych OZE w ONDE.(PAP)

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera