Uczelnie i instytucje

MKiDN: zainaugurowaliśmy nowy rok w uczelniach artystycznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w MKiDN, wziął udział w inauguracjach roku akademickiego 2024/2025 w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - poinformowano w czwartek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak wyjaśniono, "podczas uroczystości odczytał list Hanny Wróblewskiej, ministry kultury i dziedzictwa narodowego" i "wręczył odznaczenia państwowe i ministerialne".

"To Wy drogie studentki i drodzy studenci będziecie nośnikami naszej kultury, to Wasze dzieła będą wyznaczały nowe kierunki, a Wasze poszukiwania twórcze nadadzą kształt nowym formom sztuki. Przed Wami czas wyzwań, ale także czas odkryć i radości z kreacji. Zachęcam Was, byście korzystali z tych lat do granic możliwości – uczcie się, eksperymentujcie, szukajcie własnych dróg, nie bójcie się wychodzić poza utarte schematy. Sztuka nie zna granic, a jej siła tkwi w wolności i odwadze" – napisała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska w liście skierowanym do studentów rozpoczynających nowy rok akademicki.

Jak zaznaczono, "podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Teatralnej w Teatrze Collegium Nobilium wiceminister Sławomir Rogowski wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Markowi Waszkielowi, Złoty Krzyż Zasługi Bogdanowi Michalikowi, Brązowy Krzyż Zasługi Marcie Miłoszewskiej oraz Brązowy Medal +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+ Annie Sroce-Hryń". "W czasie uroczystości odbyło się także uroczyste pożegnanie Wojciecha Malajkata, którego na stanowisku rektora Akademii Teatralnej zastąpił Wiesław Czołpiński" - czytamy w informacji.

Wyjaśniono, że "uroczystość wręczenia Medali +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+ uświetniła również inaugurację nowego roku w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie". "Srebrne Medale z rąk wiceministra Rogowskiego otrzymali: prof. Marzenna Ciechańska, prof. Prot Jarnuszkiewicz, prof. Hanna Jelonek, prof. Dorota Kołodyńska, dr hab. Włodzimierz Bazyli Krasulak-Wiśniewski, prof. Grzegorz Niwiński, dr hab. Tytus Sawicki, dr hab. Paweł Susid oraz prof. Mariusz Wideryński", a "Brązowymi Medalami uhonorowani zostali: dr hab. Monika Jadzińska, dr hab. Barbara Kowalewska, dr Marika Kuźmicz i prof. Jacek Martusewicz" - napisano na stronie MKiDN.(PAP)

gj/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Szczecin, 25.06.2026. Nowo otwarta zmodernizowana baza laboratoryjna na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie, 25 bm. Inwestycja obejmuje Laboratorium Paliw i Związków Ropopochodnych, Laboratorium Towaroznawstwa oraz Laboratorium Ochrony Środowiska, wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą wykorzystywaną zarówno w procesie dydaktycznym, jak i działalności naukowo-badawczej. Nowe wyposażenie pozwala na wykonywanie specjalistycznych analiz jakości paliw i produktów petrochemicznych. (sko) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Politechnika Morska będzie badać paliwa na najnowocześniejszym sprzęcie

  • Warszawa, 25.06.2026. Od lewej: rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Bartosz Molik, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Piotr Jedynak, rektor SGH Piotr Wachowiak, astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski i rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik podczas podpisania listu intencyjnego ws. utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego na konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    W rocznicę misji IGNIS powołano Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera