Uczelnie i instytucje

Kielce/ Nowy rok akademicki na Politechnice Świętokrzyskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Około 4,5 tysiąca studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Uczelnia będzie kształcić na 25 kierunkach i w 62 specjalnościach. W czerwcu przyszłego roku uczelnia będzie obchodzić 60-lecie istnienia.

Rektor uczelni prof. Zbigniew Koruba zapowiedział, że w nadchodzącym roku akademickim politechnika będzie rozwijać badania związane z bezpieczeństwem oraz współpracować z przemysłem zbrojeniowym i firmami technologicznymi.

Prof. Koruba podkreślił, że w ostatnich dwóch latach badania realizowane dla biznesu przyniosły uczelni ponad 3,5 mln zł przychodu. Dlatego wyraził nadzieję, że istotnym elementem rozwoju politechniki będzie współpraca z nowo otwartym Świętokrzyskim Kampusem Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar, który dysponuje nowoczesnymi pracowniami badawczymi. Politechnika tworzy konsorcjum z urzędem przy realizacji tego projektu.

Jak dodał, uczelnia będzie stawiać na rozwój sztucznej inteligencji i obecnie pracuje nad utworzeniem Akademickiego Centrum Kompetencyjnego Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa we współpracy z firmą IBM.

W planach jest również współpraca z partnerami z Korei Południowej Hanwha Aerospace oraz Changwon National University. Współpraca obejmie takie dziedziny, jak bezpieczeństwo, obronność oraz techniki lotnicze i kosmiczne, a także wymiany studentów i wykładowców.

"Obecnie kluczem do sukcesu każdej uczelni jest ścisła współpraca z biznesem i realizacja projektów finansowanych ze środków zewnętrznych, głównie unijnych. Będzie to nadal jeden z priorytetów działalności Politechniki Świętokrzyskiej" – zaznaczył rektor.

W inauguracji roku akademickiego uczestniczył minister nauki Dariusz Wieczorek, który zaznaczył, że rząd stawia na poprawę infrastruktury akademickiej i wyrównywanie szans edukacyjnych młodych ludzi.

"Wdrażamy program remontu akademików, chcemy poprawiać bazę, z której będą mogli korzystać studenci. W tym zakresie zmieniamy prawo i będziemy wspierali uczelnia, aby standard tej bazy poprawiali. Podobnie, jeśli chodzi o kwestie związane z cały systemem stypendialnym, z pomocą dla studentek i studentów. Chcemy wyrównywać szanse, aby jak najwięcej młodych ludzi miało możliwość korzystania z potencjału uczelni wyższych" – powiedział.

Minister zwrócił również uwagę na współpracę między Politechniką Świętokrzyską a Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, podkreślając, że wspólne wykorzystanie zasobów uczelni jest kluczowe dla ich rozwoju.

Politechnika Świętokrzyska to największa uczelnia techniczna w regionie; kształci około 4,5 tys. studentów na 25 kierunkach, w 62 specjalnościach i kilkudziesięciu doktorantów w pięciu dyscyplinach. (PAP)

wdz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera