Wokół Fidżi najwyższe temperatury od ponad 600 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Temperatura powierzchniowa Oceanu Spokojnego wokół wysp Fidżi osiągnęła najwyższy poziom od 600 lat – piszą naukowcy na łamach „Science Advances”.

Temperatura powierzchniowa wody w obrębie archipelagu wysp Fidżi na południowo-zachodnim Pacyfiku osiągnęła niedawno swój najwyższy poziom od ponad 600 lat. Zdaniem badaczy rok 2022 był najcieplejszy w regionie od 1370 r.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu doszli do tego wniosku, analizując lokalne koralowce.

W celu pozyskania danych do rekonstrukcji zapisów temperaturowych - wykorzystano kolonię olbrzymich koralowców Diploastrea heliopora. Badając skład chemiczny tych długowiecznych koralowców, można wyczytać długoterminowe zmiany klimatyczne i środowiskowe, które zachodziły w ich otoczeniu. Są to ważne archiwa zmian klimatu w tropikach.

Zespół pobrał ponad dwumetrowej długości rdzeń z kolonii koralowców, która przyrasta o 3 do 6 mm rocznie. Następnie przeanalizowano skład chemiczny szkieletu koralowców, aby zorientować się w zmianach temperatur w ciągu minionych 627 lat. Uzupełniono to wynikami 26 lat pomiarów temperatury wody.

Region południowo-zachodniego Pacyfiku jest ma duży wpływ na globalny klimat m.in. poprzez zjawisko El Nino.

Zespół, kierowany przez naukowców z Universidad Nacional Autonoma de Mexico i University of Leicester w Wielkiej Brytanii, uzyskał najdłuższą jak dotąd ciągłą rekonstrukcję temperatury powierzchni morza. Oferuje to możliwość lepszego prognozowania zmian klimatu w tym regionie w przyszłości.

Koralowce działają jak żywe czujniki temperatury. Polega to na zmianie stosunku szkieletowego strontu do wapnia, przy czym niższe stosunki są związane z wyższymi temperaturami.

Badanie dowodzi, że obecna temperatura powierzchni morza na archipelagu Fidżi jest najwyższa od 653 lat. To stałe tempo ocieplenia zachodniego i środkowego Pacyfiku może niekorzystnie wpłynąć na lokalne ekosystemy.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera