Sener Polska w ważnej misji ESA

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Firma Sener Polska uzyskała kontrakt na udział w Next Generation Gravity Mission – nowym projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej. To część programu ESA i NASA, w którym powstaną satelity do badania pola grawitacyjnego Ziemi.

W ramach udziału w konsorcjum kierowanym przez Airbus Defence and Space firma Sener Polska weźmie udział w organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji Next Generation Gravity Mission (NGGM) - czytamy w komunikacie firmy.

Misja ta stanowi europejską część projektu Mass Change and Geophysics International Constellation (MAGIC) realizowanego przez ESA i NASA.

W jego ramach oba podmioty dostarczą po dwa satelity, które będą prowadziły obserwacje Ziemi.

Połączone wyniki prowadzonych przez te instrumenty badań mają dostarczyć naukowcom kluczowe informacje na temat zmian w polu grawitacyjnym Ziemi, a także wspierać lepsze zarządzanie zasobami wodnymi.

Sener Polska będzie odpowiedzialna za element o nazwie Mass Trim Mechanism (MTM). Jego zadaniem będzie wyważenie środka ciężkości satelity.

W pierwszej kolejności zostanie przygotowany tzw. breadboard, czyli pierwsza, reprezentacyjna wersja mechanizmu nieuwzględniająca jeszcze szczegółowych wymagań, np. odnośnie czystości wykorzystanych stopów.

Jeśli chodzi o misję, to stanowi ona część europejskiego programu Future EO, w którym powstają pionierskie koncepcje i misje satelitarne, związane z obserwacjami Ziemi.

Obecnie znajduje się w fazie B1, co oznacza, że zostały określone jej główne założenia i wymagania, a dwa konsorcja ubiegają się o rolę jej głównego integratora.

Data startu misji nie jest jeszcze znana.

Sener Polska – część hiszpańskiej grupy Sener – uczestniczyła już w kluczowych kosmicznych misjach naukowych, takich jak: JUICE, Euclid, Athena, PROBA-3, e.Deorbit, ExoMars, ELT oraz przedsięwzięciach komercyjnych, takich jak IBDM.(PAP)

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W ciągu najbliższej dekady polski sprzęt może stać się częścią misji na Księżyc - prezes Scanway

  • Adobe Stock

    Karol Wójcicki: kosmos jest teraz na wyciągnięcie ręki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera