Projekt mikrodomu studentów PW w finale międzynarodowego konkursu

Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska
Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (PW) zostali docenieni za projekt mikrodomu zaprojektowanego na Mazurach w tegorocznej, siódmej edycji międzynarodowego konkursu MICROHOME Kingspan Edition, organizowanego przez Buildner.

O sukcesie polskich studentów architektury poinformowała Politechnika Warszawska (PW) na swoich stronach internetowych. Autorami projektu pt. „Masurian Microhome” są: Maksymilian Łuszcz, Paweł Wykowski i Zofia Zimowska z Wydziału Architektury PW. Projekt został zakwalifikowany do finału i trafił na tzw. „krótką listę”.

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie modułowego domu dla pary młodych ludzi o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 25 m kw. Projekty miały być odpowiedzią na nasilający się kryzys mieszkaniowy, a także na problemy takie jak rosnące koszty nieruchomości oraz ich niewystarczająca dostępność na rynku.

„Wraz z rozwojem obszarów miejskich i wzrostem obaw o środowisko istnieje pilne zapotrzebowanie na niedrogie, zrównoważone i kompaktowe rozwiązania mieszkaniowe. Architekci odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu tego problemu, projektując wydajne i przyjazne dla środowiska domy” - zaznaczono w ogłoszeniu konkursu.

Konkurs nie miał ograniczeń geograficznych i mikrodomy można było zaprojektować w wielu hipotetycznych lokalizacjach. Polscy studenci wybrali na lokalizację swojego mikrodomu Mazury – „krainę tysiąca jezior”. Inspirację zaczerpnęli z lokalnego dziedzictwa architektonicznego, jednocześnie starając się znaleźć odpowiedzi na wyzwania stojące przed rozwojem Mazur.

Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska

Jak zaznaczono w informacji na stronach PW, poprzez projekt "autorzy dążyli do stworzenia zrównoważonego modelu życia, zarówno dla miejscowych, jak i nowo przybywających młodych ludzi, którzy szukają spokojnego życia w malowniczym otoczeniu i komfortowych warunków do pracy”.

Studenci uwzględnili w swym projekcie, że Mazury są z jednej strony dzikie, pełne terenów rolniczych i małych miasteczek oraz jezior, które przyciągają turystów i żeglarzy, ale z drugiej strony region ten „cierpi z powodu braku stabilnego wzrostu w innych sektorach, ponieważ brak dużych centrów miejskich skutkuje niekorzystnym rynkiem pracy dla profesjonalistów”.

„W rezultacie większość młodych mieszkańców opuszcza region w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych, powoli, ale systematycznie wyludniając ten obszar” - zaznaczono w informacji PW.

Międzynarodowy konkurs MICROHOME Kingspan Edition organizowany przez Buildner, we współpracy z firmą Kingspan gromadzi architektów oraz studentów architektury ze 115 krajów. Lista zwycięzców tegorocznej edycji konkursu jest dostępna tutaj. (PAP)

Nauka w Polsce

amk/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ministerstwo Cyfryzacji: Ponad 218 tys. studentów korzysta z mLegitymacji

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Studenci poszerzają wiedzę medyczną, dzięki grze w wirtualnej rzeczywistości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera