Podkarpackie/ W Stalowej Woli odbędzie się hackathlon NASA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W pierwszy weekend października w Stalowej Woli na Podkarpaciu odbędzie się hackathlon NASA Space Apps Challenge. W wydarzeniu udział ma wziąć ponad 500 uczestników. Powalczą oni o nagrody wartości 100 tys. zł.

W czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie przedstawiono szczegóły tego wydarzenia. Jego organizatorami są Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI), samorząd Stalowej Woli i Regionalna Izba Gospodarcza. Parterem imprezy jest m.in. województwo podkarpackie, Polska Agencja Kosmiczna i Europejska Fundacja Kosmiczna.

Trwa rejestracja uczestników. Będzie prowadzona do dnia rozpoczęcia hackathlonu. „Jestem przekonany, że udział w wydarzeniu weźmie ponad 500 osób, co będzie rekordową liczbą” – powiedział prezes PCI Michał Tabisz.

Zaznaczył, że uczestnicy mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne nagrody, ale także na wskazówki wielu ekspertów z branży kosmicznej.

NASA Space Apps Challenge to globalny hackathlon rozgrywany na całym świecie. W Polsce w tym samym czasie odbywać się będzie również w Szczecinie. Podczas dwudniowej imprezy uczestnicy będą rozwiązywać realne problemy dotyczące Ziemi i Kosmosu, korzystając m.in. z danych NASA i innych agencji kosmicznych. W sumie będą pracować nad 21 wyzwaniami, które dotyczą m.in. rolnictwa.

Obecny na konferencji prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że ubiegłoroczna impreza zgromadziła ponad 300 uczestników, a na tegoroczną zapisało się już ponad 350 osób. Powiedział, że miasto zapewnia im transport, wyżywienie i nocleg.

Zdaniem prezydenta Stalowej Woli hackathlon będzie jednym z elementów, który będzie budował „siłę i przyszłość miasta”.

Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński mówił na konferencji, że hackathlon jest dla wszystkich chcących rozpocząć swoją przygodę z sektorem kosmicznym.

"Dzisiejszy świat nie może istnieć bez technologii kosmicznej, która ma ogromny potencjał” – powiedział. Dodał, że do 2040 r. sektor kosmiczny będzie wart bilion dolarów.

Hackathlon odbędzie się w Stalowej Woli 5-6 października br. (PAP)

Nauka w Polsce

huk/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 16.01.2025

    Ekspert o Starshipie: wybuchu rakiety nie należy traktować jako porażki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera