Uczelnie i instytucje

Dariusz Wieczorek: Polska potrzebuje studentów z zagranicy

26.07.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tomasz Gzell
26.07.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tomasz Gzell

Szef resortu nauki Dariusz Wieczorek podkreślił w środę, że Polska potrzebuje studentów z zagranicy i że będą prowadzone działania, by polskie uczelnie "były jak najliczniej odwiedzane". Minister odniósł się w ten sposób do rządowego projektu nowelizacji ustaw uszczelniającego polski system wizowy.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego był gościem inauguracyjnego posiedzenia Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w nowej kadencji, które odbyło się w środę w Warszawie. Spotkanie było poświęcone m.in. sytuacji zagranicznych studentów na polskich uczelniach.

„Polska potrzebuje studentów z zagranicy. Będziemy prowadzić takie działania, aby polskie uczelnie były jak najliczniej odwiedzane przez osoby z różnych krajów” – zadeklarował minister Wieczorek cytowany w komunikacie MNiSW. Rządowy projektu nowelizacji ustaw uszczelniający polski system wizowy, jak wyjaśniła wcześniej w rozmowie z PAP przewodnicząca KRASP prof. Bogumiła Kaniewska, „praktycznie uniemożliwia przyjazd dużej, zrekrutowanej już grupy studentów do Polski”.

"Polityczne decyzje Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dotyczące wydawania wiz, grożą zachwianiem i pogorszeniem współpracy międzynarodowej, budowanej przez lata z dużym zaangażowaniem pracy i środków. Tymczasem stanowczy, ale też mało refleksyjny pomysł na poradzenie sobie z problemem osób zdobywających wizy w sposób nieuczciwy – a nie neguję, że taki istnieje – praktycznie uniemożliwia przyjazd dużej, zrekrutowanej już grupy studentów do Polski. Dla wielu uczelni i dla naszego państwa to jest dramat. Staniemy się niewiarygodnym partnerem – najpierw przyjęliśmy studentów, a teraz uniemożliwiliśmy im wjazd do Polski" - powiedziała PAP prof. Kaniewska.

Zdaniem Dariusza Wieczorka współpraca ministerstwa nauki z KRASP „będzie kluczowa" m.in. dla zapewnienia stabilności finansowej uczelni.

„Strategia ministerstwa jest jasna i wyraźna: musimy wrócić do świata, wrócić do Europy. Musimy być tam, gdzie jest nauka i rozwój, aby skutecznie uczestniczyć w globalnym dialogu naukowym i technologicznym” – podkreślił minister Wieczorek.

Dodał, że wspólne działania resortu i KRASP to szansa na poprawę sytuacji finansowej uczelni, wzmocnienie ich pozycji na arenie międzynarodowej i zapewnienie wysokiej jakości kształcenia i badań naukowych w Polsce.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) została powołana 7 czerwca 1997 r. Obecnie zrzesza rektorów 110 szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych. Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawczyni, polonistka i tłumaczka, jest drugą w historii kobietą, która stoi na czele tego gremium. 1 września rozpoczęła się jej kadencja na lata 2024–2028.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera