Uczelnie i instytucje

Dariusz Wieczorek: Polska potrzebuje studentów z zagranicy

26.07.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tomasz Gzell
26.07.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tomasz Gzell

Szef resortu nauki Dariusz Wieczorek podkreślił w środę, że Polska potrzebuje studentów z zagranicy i że będą prowadzone działania, by polskie uczelnie "były jak najliczniej odwiedzane". Minister odniósł się w ten sposób do rządowego projektu nowelizacji ustaw uszczelniającego polski system wizowy.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego był gościem inauguracyjnego posiedzenia Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w nowej kadencji, które odbyło się w środę w Warszawie. Spotkanie było poświęcone m.in. sytuacji zagranicznych studentów na polskich uczelniach.

„Polska potrzebuje studentów z zagranicy. Będziemy prowadzić takie działania, aby polskie uczelnie były jak najliczniej odwiedzane przez osoby z różnych krajów” – zadeklarował minister Wieczorek cytowany w komunikacie MNiSW. Rządowy projektu nowelizacji ustaw uszczelniający polski system wizowy, jak wyjaśniła wcześniej w rozmowie z PAP przewodnicząca KRASP prof. Bogumiła Kaniewska, „praktycznie uniemożliwia przyjazd dużej, zrekrutowanej już grupy studentów do Polski”.

"Polityczne decyzje Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dotyczące wydawania wiz, grożą zachwianiem i pogorszeniem współpracy międzynarodowej, budowanej przez lata z dużym zaangażowaniem pracy i środków. Tymczasem stanowczy, ale też mało refleksyjny pomysł na poradzenie sobie z problemem osób zdobywających wizy w sposób nieuczciwy – a nie neguję, że taki istnieje – praktycznie uniemożliwia przyjazd dużej, zrekrutowanej już grupy studentów do Polski. Dla wielu uczelni i dla naszego państwa to jest dramat. Staniemy się niewiarygodnym partnerem – najpierw przyjęliśmy studentów, a teraz uniemożliwiliśmy im wjazd do Polski" - powiedziała PAP prof. Kaniewska.

Zdaniem Dariusza Wieczorka współpraca ministerstwa nauki z KRASP „będzie kluczowa" m.in. dla zapewnienia stabilności finansowej uczelni.

„Strategia ministerstwa jest jasna i wyraźna: musimy wrócić do świata, wrócić do Europy. Musimy być tam, gdzie jest nauka i rozwój, aby skutecznie uczestniczyć w globalnym dialogu naukowym i technologicznym” – podkreślił minister Wieczorek.

Dodał, że wspólne działania resortu i KRASP to szansa na poprawę sytuacji finansowej uczelni, wzmocnienie ich pozycji na arenie międzynarodowej i zapewnienie wysokiej jakości kształcenia i badań naukowych w Polsce.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) została powołana 7 czerwca 1997 r. Obecnie zrzesza rektorów 110 szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych. Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawczyni, polonistka i tłumaczka, jest drugą w historii kobietą, która stoi na czele tego gremium. 1 września rozpoczęła się jej kadencja na lata 2024–2028.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.09.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (2L), rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak (3P) i prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. rozwoju prof. dr hab. Ewa Krogulec (P) podczas otwarcia Domu Studenta nr 7 Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Sulimy 4 na warszawskim Służewie. PAP/Rafał Guz

    Warszawa/ Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: według 90 proc. studentów koszty utrzymania w tym roku będą wyższe

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera