Grecja/ Lato 2024 najgorętsze w historii pomiarów

EPA/ALEXANDROS VLACHOS 15.07.2024
EPA/ALEXANDROS VLACHOS 15.07.2024

Lato 2024 r. było najgorętsze w historii pomiarów w Grecji - poinformowały w piątek greckie służby meteorologiczne. Temperatura była średnio wyższa o jeden stopień w porównaniu z latem 2012 roku, które dotychczas było uważane za rekordowo upalne.

Lato bieżącego roku charakteryzowały wielodniowe okresy wysokich temperatur, znacząco przewyższających typowe dla tej pory roku temperatury w całym kraju - przekazał serwis meteo.gr.

Czerwiec i lipiec były najgorętsze w historii pomiarów w Grecji, natomiast sierpień był drugim najgorętszym po tym z 2021 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, lato 2024 roku było najgorętszym w historii pomiarów. Średnia temperatura z lat 1991-2020 została przekroczona o 2,9 stopnia Celsjusza. Było też średnio o jeden stopień goręcej niż latem 2012 roku, które było dotychczas uznane za rekordowo upalne.

Według meteorologów również we wrześniu ma być cieplej niż zazwyczaj. W piątek po południu termometr w Atenach pokazuje 33 stopnie.

Z Aten Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nowa metoda pozwala obserwować z kosmosu plastik na plażach

  • Chiński astronauta Li Cong (3-R) wyprowadzany z kapsuły Shenzhou-18 EPA/XINHUA / LI ZHIPENG, dostawca: PAP/EPA

    Chiny/ Tajkonauci misji Shenzhou-18 wrócili na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera