Grecja/ Sejsmolog: wstrząsy w rejonie Santorini jeszcze przez co najmniej dwa miesiące

05.02.2025. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU
05.02.2025. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Wstrząsy podziemne w okolicy greckich wysp Santorini i Amorgos mogą się utrzymywać jeszcze przez co najmniej dwa miesiące - powiedział w poniedziałek telewizji ERT grecki sejsmolog prof. Kostas Papazachos. W poniedziałek odnotowano w tym rejonie kolejne wstrząsy.

Grecka agencja informacyjna AMNA, powołując się na źródła, napisała w poniedziałek, że w regionie wysp cykladzkich odnotowano "stopniowy spadek" aktywności sejsmicznej. Nadawca ERT podkreślił natomiast, że aktywność sejsmiczna słabnie w rejonie morskim, ale pozostaje na tym samym poziomie w rejonie kaldery.

W poniedziałek ok. 10 rano między wyspami Santorini i Amorgos odnotowano wstrząs o magnitudzie 5,1, który był też odczuwalny m.in. w Atenach. Trzy minuty wcześniej doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,2.

Od końca stycznia między wyspami Amorgos i Santorini na Morzu Egejskim zrejestrowano kilkanaście tysięcy podziemnych wstrząsów o magnitudzie powyżej 1, a najsilniejszy odczyt miał wartość 5,3. Nie ma informacji o poszkodowanych, ani poważnych zniszczeniach.

Według ekspertów wstrząsy wynikają z ruchów tektonicznych i głębokich procesów magmowych - napisał serwis ToVima.

Naukowcy badają deformację gruntu spowodowaną wstrząsami i ruchy magmy wulkanicznej. Prof. Papazachos podkreślił, że podnoszenie się magmy nie jest jednoznaczne z wybuchem wulkanu. Ocenił też, że wzmożona aktywność sejsmiczna może jeszcze potrwać co najmniej dwa miesiące.

Ludzie, którzy opuścili Santorini w obawie przed silnym trzęsieniem ziemi, zaczęli już wracać na wyspę - relacjonują greckie media.

W trosce o bezpieczeństwo ludności władze utrzymały w mocy środki zapobiegawcze wprowadzone z powodu sytuacji sejsmicznej. Do końca tygodnia szkoły pozostaną zamknięte.

Z Aten Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ piu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowe algorytmy AI do diagnostyki - skuteczniejsze od techników EKG

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Einsteina wykryła nietypową parę gwiazd

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera