Polak wśród 10 najlepszych studentów świata

Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe

Mikołaj Wolanin, student prawa UW i UKSW, znalazł się w gronie 10 najlepszych studentów świata – podała w komunikacie Fundacja na rzecz Praw Ucznia, której Wolanin jest prezesem. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi jeszcze we wrześniu.

Organizacje Varkey Foundation i Chegg.org ogłosiły w środę finalistów Global Student Prize – nagrody dla najlepszych studentów. W tej dziesiątce znalazł się Mikołaj Wolanin (ur. 2002), prezes i założyciel powstałej w 2019 r. Fundacji na rzecz Praw Ucznia (FnrPU). Jego konkurenci pochodzą m.in. z Kanady, Argentyny, Malezji i Turcji.

Mikołaj Wolanin to także przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia, reprezentant Fundacji w Child Rights Connect w Genewie oraz członek Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia przy MEN – czytamy w przesłanym PAP komunikacie FnrPU.

Finalista studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim i prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od lutego 2022 r. do czerwca 2023 r. był wolontariuszem, a potem pracownikiem Punktu Pobytu Krótkoterminowego dla Uchodźców z Ukrainy. W 2020 r. Wolanin był nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, w 2023 r. został jednym z laureatów nagrody głównej Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy.

„Global Student Prize to bardzo duże wyróżnienie i bardzo się z niego cieszę. Ale ta nagroda nie jest o mnie ani o żadnej z innych osób z tej dziesiątki, tylko dotyczy aktywizmu społecznego. Nie przywiązywałbym więc wagi do nazwisk, które są na tej liście, ale do idei tego konkursu” – powiedział w rozmowie z PAP Mikołaj Wolanin.

Indyjska fundacja edukacyjna Varkey Foundation i amerykańska organizacja Chegg.org wspierająca uczniów i studentów organizują rywalizację o Global Student Prize po raz czwarty. W tym roku na konkurs napłynęło ok. 11 tys. zgłoszeń z ponad 170 państw. W lipcu ogłoszono 50 kandydatów, którzy przeszli do dalszego etapu. W tym zestawieniu znalazły się trzy osoby z Polski – oprócz Wolanina także Marcelina Maciąg i Martyna Łuszczek.

Zwycięzca – czyli, jak napisano na stronie nagrody, osoba, która „ma realny wpływ na naukę, życie swoich rówieśników i społeczeństwo” – zdobędzie 100 tys. dolarów. Organizatorzy ogłoszą tegorocznego laureata jeszcze we wrześniu. Wcześniej wyróżnienie zdobyli Jeremiah Thoronka z Sierra Leone (2021), Igor Klymenko z Ukrainy (2022) i Nhial Deng, uchodźca z Sudanu Południowego mieszkający w Kenii (2023).

Varkey Foundation organizuje również konkurs dla nauczycieli, Global Teachers Prize. Od 2015 r. tę nagrodę – i 1 mln dolarów – zdobyło siedem osób.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: NAWA

    MNiSW: dr Wojciech Karczewski nowym dyrektorem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

  • 01.10.2024. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski (P) wręczył tytuł doktora honoris causa UG, byłemu premierowi Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu (L) na inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Gdańskim, 1 bm. w budynku Biblioteki UG. PAP/Adam Warżawa

    Jan Krzysztof Bielecki doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera