W. Brytania/ Tegoroczne lato było najchłodniejsze od 2015 roku

25.06.2024 EPA/NEIL HALL
25.06.2024 EPA/NEIL HALL

W odróżnieniu od niemal całej kontynentalnej Europy, która przez całe lato zmagała się z dotkliwymi upałami, w Wielkiej Brytanii tegoroczne lato było najchłodniejsze od dziewięciu lat - poinformował w poniedziałek brytyjski urząd meteorologiczny Met Office.

Według wyliczeń Met Office średnia dobowa temperatura w Wielkiej Brytanii w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia włącznie wyniosła 14,37 stopnia Celsjusza, co oznacza, że była o 0,22 stopnia niższa od wieloletniej średniej dla tego okresu. Była to najniższa dobowa średnia od lata 2015 roku, gdy wyniosła ona 13,91 stopnia.

Wahania w stosunku do wieloletniej średniej różnią się jednak w poszczególnych regionach kraju. W Anglii średnia dobowa była tylko o 0,07 proc. niższa od wieloletniej średniej dla tego okresu, ale w Szkocji już o 0,4 stopnia, a w Irlandii Północnej - o 0,45 stopnia.

Met Office zwrócił też uwagę, że średnia dobowa wynosząca 14,37 stopnia była niższa od przeciętnej z lat 1991-2020, wynoszącej 14,59 stopnia, ale te same 14,37 stopnia byłyby uważane w ciągu wcześniejszych 30 lat za dowód ciepłego lata - w okresie 1961-90 średnia dobowa temperatura w czerwcu, lipcu i sierpniu wynosiła bowiem 13,78 stopnia.

"Chociaż tegoroczne lato mogło wydawać się chłodne w porównaniu z ostatnimi latami, ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego miejsce w kontekście historycznym, ze zmieniającym się klimatem Wielkiej Brytanii i zwiększaniem się częstotliwości cieplejszych lat. Można to zauważyć na podstawie naszych obserwacji" - powiedziała Emily Carlisle z Met Office. Pięć z 10 najcieplejszych lat w Wielkiej Brytanii w historii pomiarów odnotowano od 2000 roku.

Najwyższą temperaturę w Wielkiej Brytanii podczas tegorocznego lata zanotowano 12 sierpnia w Cambridge - w szczytowym momencie dnia było wówczas 34,8 stopnia Celsjusza.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera