Fizycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych i Ukrainy zbadają właściwości sił działających między składnikami jąder atomowych. Wyniki ich pracy mogą mieć znaczenie dla lepszego zrozumienia procesów w energetyce jądrowej – przekazała uczelnia.
Projekt jest realizowany w ramach grantu z IMPRESS-U (International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine), mającego na celu wspieranie badań naukowych i innowacji, a także integrację ukraińskich naukowców z globalnym środowiskiem naukowym.
Grant otrzymał zespół pod kierownictwem prof. Jacka Golaka z Instytutu Fizyki im. M. Smoluchowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt zatytułowany "Prądy dwuciałowe w rozpraszaniu elektronów i neutrin na tarczach kilkunukleonowych" uzyskał ponad 800 tys. złotych dofinansowania.
Jak poinformował Uniwersytet Jagielloński, zespół prof. Golaka zajmuje się badaniami, które mogą prowadzić do lepszego zrozumienia procesów w energetyce jądrowej. "Głównym celem zespołu jest opracowanie nowego modelu oddziaływań jądrowych poprzez analizę mechanizmów oddziaływania elektronów i neutrin z jądrami atomowymi. Szczególna uwaga zostanie poświęcona prądom dwunukleonowym, które są kluczowe dla zrozumienia oddziaływań elektron-jądro i neutrino-jądro" – przekazała uczelnia.
W ramach projektu IMPRESS-U naukowcy z UJ będą współpracować z zespołem prof. Wayne’a Polyzou z University of Iowa oraz zespołem prof. Oleksandra Shebeko z Kharkov Institute of Physics and Technology. Dodatkowe wsparcie eksperckie zapewni prof. Hiroyuki Kamada z japońskiego Research Center for Nuclear Physics (RCNP) w Osace.
To pierwszy projekt IMPRESS-U finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), który został przyznany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu oraz jednostkom w Krakowie.
IMPRESS-U to program wspierający współpracę polskich naukowców z partnerami z USA i Ukrainy, z możliwością zaangażowania naukowców z krajów bałtyckich. Inicjatorem programu jest amerykańska National Science Foundation (NSF), która finansuje projekty badawcze i edukacyjne na skalę międzynarodową.
Nauka w Polsce
juka/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.