Brazylia/ Gęste chmury dymu nad płonącą Amazonią, pożary w Sao Paulo

Adobe Stock
Adobe Stock

Gęste chmury dymu i pary unoszą się od wielu dni nad amazońską puszczą dziewiczą, zwaną "płucami świata". Od początku sierpnia naliczono tu ponad 18 000 ognisk pożarów - o 90 procent więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Są to w ogromnej większości umyślne podpalenia.

Dymy pożarów zasnuwają niebo również nad Sao Paulo - wielką metropolią finansową Brazylii i docierają nad stolicę kraju - Brasilię. "Stan alarmowy" z powodu zagrożenia pożarowego w związku z anomaliami klimatycznymi i coraz większą liczbą umyślnych podpaleń brazylijska policja federalna ogłosiła w 48 miastach i gminach w całym kraju.

Pożary te - według komunikatów policji i władz brazylijskich - są w przypadku amazońskich lasów głównie wynikiem celowego podłożenia ognia "na zlecenie" wielkich hodowców bydła, którzy potrzebują więcej pastwisk. Stanowią one jedną z głównych przyczyn gwałtownego pogorszenia się jakości powietrza w kraju -stwierdzają brazylijscy naukowcy i obrońcy przyrody.

W następstwie nieodwracalnych zniszczeń na obszarach puszczy amazońskiej, jak oceniają specjaliści, kraj utracił "jedną trzecią swych terenów o nieskażonym klimacie".

Do obszarów kraju, których klimat najmocniej ucierpiał wskutek takich działań, należą stany Goias, Minas Gerais, Sao Paulo i stołeczny stan Brasilia oraz 48 brazylijskich miast.

W samym tylko stanie Sao Paulo w ciągu pierwszych 23 dni sierpnia straż pożarna była wzywana do 3 175 pożarów. Była to najwyższa liczba od 1998 roku.

Jak zakomunikowało dowództwo brazylijskiej obrony cywilnej, pożary puszczy amazońskiej, będące dziełem podpalaczy, zniszczyły w ciągu 23 pierwszych dni sierpnia tego roku w 48 gminach ponad 34 tysiące hektarów lasów dziewiczych.

"To nie jest normalna sytuacja. Zmuszeni jesteśmy prowadzić prawdziwą wojnę przeciwko pożarom i podpaleniom, prawdziwą wojnę z ogniem i z przestępczością" - oświadczyła w poniedziałek na konferencji prasowej brazylijska ministra środowiska naturalnego Marina Silva. (PAP)

ik/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera