„This is esa” to tytuł nowej publikacji Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ilustrowanym, cyfrowym przewodniku, wydanym także w języku polskim, w przystępny sposób opisano, czym zajmuje się ta kosmiczna instytucja.
Europejska Agencja Kosmiczna wysyła astronautów na orbitę, pomaga utrzymać Międzynarodową Stację Kosmiczną, buduje własne rakiety, konstruuje sondy, badające Układ Słoneczny, teleskopy i satelity, prowadzi liczne badania.
Dla wszystkich, którzy chcą lepiej się zorientować w tym, co w agencji się dzieje, ESA przygotowała krótki, ilustrowany przewodnik po najważniejszych obszarach swojej działalności.
Można się dzięki niemu dowiedzieć m.in., na czym polegają kosmiczne obserwacje Ziemi, jak działa globalna komunikacja satelitarna i nawigacja, jak zapewnia się bezpieczeństwo w kosmosie, w jaki sposób bada się przestrzeń.
Wydany został w 23 językach - także w polskim, i w dwóch formach: interaktywnego programu oraz gotowego do pobrania pliku PDF.
Agencja stworzyła także plakat, na którym wizualnie prezentuje najważniejsze swoje działania. Jego autorem jest artysta nazwiskiem Attilio Brancaccio, który tworzył już dla ESA inne projekt. Jak opowiada, chciał stworzyć nie tylko grafikę pokazującą obecną, niezmiernie złożoną aktywność agencji, ale zaznaczyć także przeszłość i drogę w przyszłość.
Trzeba przyznać, że zadanie było niezwykle ambitne, ale patrząc na plakat trudno nie powiedzieć, że się udało. Na grafice widać kobietę-astronautę, inżynierów, kosmiczną stację, planety, rakiety, księżycową i marsjańską stacje, a wszystko to sprawia wrażenie pełnego porządku oraz właśnie skierowanego w przyszłość ruchu.
Grafika dostępna jest na TEJ stronie.
Więcej informacji na TEJ i TEJ stronie.
Marek Matacz
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.