Zagłada dinozaurów nadeszła z krańców Układu Słonecznego

Fot. Adobe Stock (przy użyciu AI)
Fot. Adobe Stock (przy użyciu AI)

Asteroida, która uderzyła w Ziemię przed milionami lat i spowodowała zagładę dinozaurów, pochodziła z odległych stron Układu Słonecznego - piszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".

Asteroida, która 66 mln lat temu uderzyła w Ziemię, doprowadzając do wyginięcia dinozaurów, pochodziła prawdopodobnie z tzw. zewnętrznego Układu Słonecznego, znajdującego się poza orbitą Jowisza - dowodzi międzynarodowy zespół naukowców.

Było to wydarzenie katastrofalne w skutkach. Pod wpływem kosmicznej kolizji i jej następstw wyginęło ok. 70 proc. gatunków zwierząt, w tym dinozaury, które panowały na Ziemi przez grubo ponad 100 mln lat.

Naukowcy analizowali próbki skał sprzed 66 mln lat, które świadczą o tej katastrofie. Znajdują się one w warstwie na styku epoki kredowej i paleogenu.

Zdaniem badaczy asteroida uformowała się poza orbitą Jowisza u samych początków tworzenia się Układu Słonecznego. Kiedy ciało niebieskie uderzyło w Ziemię, mierzyło co najmniej 10 km średnicy. W wyniku kolizji utworzył się wielki krater na półwyspie Jukatan w Meksyku.

Następstwa katastrofy były równie niszczycielskie jak samo uderzenie. Pył, który w wyniku kolizji przedostał się do atmosfery, na kilka lat odciął powierzchnię naszej planety od promieni słonecznych, wstrzymując procesy fotosyntezy.

Cząsteczki pyłu osiadły na powierzchni planety, dlatego zdarzenie to pozostawiło geologiczny ślad na całym globie. Pył zawiera wysokie stężenie metali platynowców, które pochodzą z asteroidy i są rzadkie w ziemskich skałach.

Należy do nich między innymi ruten, badany przez zespół naukowców. Analizy izotopowe rutenu przeprowadzono w laboratorium Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy).

Jak wyjaśnia jeden z autorów artykułu , Mario Fischer-Goedde, skład asteroidy zgodny jest z tym, który występuje w tego typu obiektach formujących się za orbitą Jowisza, w tzw. zewnętrznym Układzie Słonecznym we wczesnych stadiach jego tworzenia się.

Większość ciał niebieskich, które uderzają w Ziemię, pochodzą z wewnętrznego Układu Słonecznego.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroroboty można wykorzystać w leczeniu niepłodności

  • Jeden z obiektów Kew Gardens, Adobe Stock

    Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera